Mazowsze może zostać podzielone

Region

Województwo mazowieckie będzie traktowane jako dwie odrębne jednostki? To rządowa propozycja. Rady Ministrów przyjęła już założenia w tej sprawie.

Skąd taki pomysł? Unia Europejska dokonuje kodowania, które ułatwia identyfikowanie jednostek terytorialnych na jej terenie. Chodzi o tzw. NUTS. Według tej klasyfikacji przyznawane są środki na rozwój. Głównym kryterium określania należnej sumy jest wskaźnik PKB na mieszkańca mierzone siłę nabywczą.

Województwo mazowieckie miałoby być traktowane jako dwa NUTS-2, w których zamieszkuje od 800 tys. do 3 mln osób. Według założeń Rady Ministrów pierwszy miałoby tworzyć miasto Warszawa i okalające je powiaty. Z kolei drugi to pozostała część województwa.

O takie rozwiązanie od lat zabiegał marszałek województwa, Adam Struzik. W ten sposób w przyszłości Mazowsze będzie mogło skorzystać ze środków z funduszu spójności. Marszałek podkreśla skuteczność takiego rozwiązania, które kończy dyskusję o podziale administracyjnym.

Według ocen Struzika wydzielenie statystyczne Mazowsza zachowa dochody województwa i pozwoli uwzględnić jego zróżnicowanie gospodarcze. Zarazem region poza stolicą będzie mógł liczyć na wsparcie jako słabo rozwinięty. Z kolei w przypadku podziału administracyjnego na pierwszy plan wysuwa się kwestia, że teren poza metropolią stałby się biedniejszy. Miałby również problemy z realizacją własnych zadań.

Warto odnieść się do ostatnich wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z nimi Mazowsze generuje 1/5 polskiego PKB. W 2013 roku było to dokładnie 22,1 proc., a w przeliczeniu na jednego mieszkańca 69 tys. zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.