Mazowsze dopłaci do in vitro

Region

Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przeznaczeniu ponad 6,6 mln zł na dofinansowanie zabiegów in vitro. Kwota wsparcia dla jednej pary to około 18 tys. zł.

Realizacja programu w ramach którego pary starające się o dziecko będą mogły skorzystać z możliwości dofinansowania zabiegu in vitro zaplanowana jest na lata 2019-2022. Z szacunkowych danych, jakie przedstawia urząd marszałkowski, skala problemu na Mazowszu to około 3,7 tys par. – Chętni będą mogli ubiegać się o refundację kosztów procedury zapłodnienia pozaustrojowego

z wykorzystaniem własnych gamet pary oraz nadzór nad rozwojem zarodków in vitro. Przewidywana wysokość dofinansowania, na które może liczyć para, będzie się wahać w przedziale od 6 – 18 tys. zł. Wsparcie dotyczyłoby 3 prób przeprowadzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Realizatorzy programu zostaną wyłonieni w drodze konkursu ofert – informują mazowieccy samorządowcy.

– Bardzo się cieszę z decyzji radnych. To niezwykle ważna inicjatywa, bo na Mazowszu jest wiele par, które marzą o rodzicielstwie, a z przyczyn zdrowotnych nie mogą zrealizować swoich planów. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie mogliby skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny, jakim jest właśnie metoda in vitro, ale z przyczyn finansowych nie mogą sobie na to pozwolić. To procedura, która przynosi bardzo dobre efekty, ale niestety jest bardzo kosztowna. Dlatego mając na uwadze dobro naszych mieszkańców, wychodzimy im naprzeciw i chcemy wspierać ich dążenia – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Wcześniej województwo mazowieckie wsparło inny program walki z niepłodnością. Od 2017 r. w Szpitalu Bródnowskim można skorzystać z metody opartej na naprotechnologii. Do końca 2018 r. skorzystały z tej możliwości 72 pary. Urodziło się troje dzieci.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 8

8 odpowiedzi na “Mazowsze dopłaci do in vitro”

 1. B19 pisze:

  Panie Marszałku ja też chcę 18tyś zł. Może wszystkim mieszkańcom Pan da po 18tyś żeby było po równo i sprawiedliwie. Dlaczego akurat tylko ci co chcą skorzystać z inwitro mają dostać 18tysia. Od tylu lat ta sama śpiewka na nic nie ma pieniędzy bo „Janosikowe” a teraz 18tysia dla kilku tysięcy osób bez problemu się znalazło. PSL=Obłuda.

 2. ww pisze:

  In vitro nie jest racjonalnym sposobem walki z bezpłodnością. Nie leczy bezpłodności. Jest metodą kosztowną i mało skuteczną. Nie szanuje ludzkich zarodków i eliminuje akt płciowy.

 3. Zez pisze:

  Oj to dopiero cisnienie prezesowi podnießli … zapewne specjalnym dekretem (utnie kase)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły