Maturzyści sprostali zadaniu

Region

W maju absolwenci szkół ponadgimnazjalnych pisali egzamin maturalny. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podała szczegółowe wyniki. Zdawalność w całym kraju wyniosła 79,5 proc., a jak jest w naszym regionie?

W tym roku do matury przystąpiło ponad 260 tys. absolwentów. Każdy z nich musiał obowiązkowo przystąpić do egzaminów: w części ustnej do języka polskiego i wybranego języka obcego oraz w części pisemnej do matematyki jak również języka polskiego i języka obcego. Jak zwykle najgorzej wypadła matematyka, w całym kraju zdało ją 83 proc. absolwentów, dla porównania język polski z sukcesem napisało aż 98 proc. osób.

W naszym regionie, czyli powiatach grodziskim i pruszkowskim zdawalność wyniosła odpowiednio 78 proc. i 79 proc. Łącznie do egzaminu przystąpiło 1078 osób, niestety 231 z nich nie otrzymało świadectwa, czyli nie zdało. Mimo to nasze szkoły wcale nie plasują się na szarym końcu rankingu. Na 44 powiaty w województwie mazowieckim tylko 17 z nich mogło pochwalić się nieznacznie lepszym wynikiem. Najlepiej wypadł powiat sierpecki – 93 proc. zdawalności.

Jeśli chodzi o język polski szkoły z naszego regionu zdecydowanie mieszczą się w czołówce najlepszych na Mazowszu. Średni wynik egzaminów w powiecie grodziskim to 61,6 proc., zaś w pruszkowskim 61,5 proc. Lepszymi wynikami może pochwalić się tylko siedem powiatów, z czego w przususkim, radomskim i płońskim osiągnięto nieznacznie lepszy poziom 61,7 proc.

Matematyka przysporzyła więcej problemów. Powiat grodziski plasuje się w środku stawki z wynikiem 52,7 proc., natomiast pruszkowski znacznie wyżej bo średni wynik wyniósł 57,5 proc.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.