Mandaty za palenie już za miesiąc

Region

W połowie listopada w życie wejdzie nowelizacja ustawy antynikotynowej. Za palenie w niedozwolonym miejscu grozić będzie mandat do 500 złotych.

Zakaz palenia ma obowiązywać w szpitalach, szkołach, uczelniach, zakładach pracy, na placach zabaw, w obiektach kulturalnych oraz na przystankach. Jedynie w lokalach powyżej 100 metrów kwadratowych mają powstać specjalne sale dla palących.

Nowelizacja ustawy nie wprowadza całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych a jedynie ogranicza miejsca „przyjazne” palaczom. Dodatkowo pozostawia właścicielom lokali możliwość wyboru czy goście będą mogli w pomieszczeniu palić lub nie. Jeśli w restauracji obowiązywać będzie zakaz palenia restauratorzy są zobowiązani odpowiednio oznakować lokal. Wystarczy nawet symbol przekreślonego papierosa taki jak ten umieszczony w pociągach.

Zakaz palenia na przystankach czy dworcach już dawno wzbudzał emocje wśród podróżnych. – To jest niedorzeczne, żeby na peronie nie można było zapalić. Jak się gdzieś spieszę a pociąg się spóźnia to normalne, że się denerwuje. Wtedy sięgam po papierosa – wyznaje pan Sebastian. – Przecież palę wtedy na powietrzu. Jak dym leci komuś w twarz to niech zrobi dwa kroki w bok albo poprosi mnie o zmianę miejsca – dodaje.

Za załamanie zakazu palenia grozić będzie mandat w wysokości do 500 złotych. Ustawa ma wejść w życie już 15 listopada.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.