Mandaty również dla rowerzystów

Region

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje projekt nowelizacji rozporządzenia o wysokości mandatów. Zmiany mają związek z nowelizacją przepisów ruchu drogowego, które zaczęły obowiązywać w minioną sobotę.

Nowe przepisy dopuściły jazdę rowerem po chodniku m.in. w przypadku złej pogody. Jednak jeśli cyklista wjedzie na chodnik, gdy nie jest to dozwolone, dostanie mandat w wysokości 50 zł. Karę o tej samej wysokości rowerzysta zapłaci za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Natomiast kierujący rowerem, który będzie utrudniał ruch innym pojazdom, otrzyma mandat w wysokości nawet 200 zł.

W nowym taryfikatorze ma znaleźć się również zapis dotyczący jazdy po chodniku i jezdni. Jeśli rowerzysta będzie korzystał z tych dróg, w sytuacji, gdy dostępna jest droga dla rowerów lub specjalny pas ruchu również otrzyma mandat w wysokości 50 zł.

Projekt przewiduje również nowe kary dla kierowców samochodów. Zgodnie z przepisami, które obowiązują od soboty kierowca, który skręca na skrzyżowaniu w drogę poprzeczną będzie musiał ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po pasie ruchu dla rowerów lub ścieżce rowerowej. Proponowana kara za nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście w takiej sytuacji ma wynieść 350 zł.

Dodatkowo resort zaproponował, by mandat za wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu wzrósł z 200 do 300 zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.