Mammobusy przyjadą ponownie

Region

Mieszkanki powiatu pruszkowskiego będą miały okazję wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Sprawdziliśmy gdzie w najbliższych dniach pojawią się mammobusy.

Niestety rak piersi jest najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym u kobiet. Według lekarzy, drastyczny wzrost zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Wiążę się to z tym, że rak piersi występuje częściej po menopauzie. Specjalnie dla pań w tym wieku, NFZ stworzył program bezpłatnych badań mamograficznych. Warunkiem przystąpienia do niego jest aktualne ubezpieczenie zdrowotne oraz to, że w przeciągu dwóch lat wstecz nie przeszło się podobnego badania.
 
Z chorobą można wygrać gdy zostanie wcześnie wykryta. Dlatego profilaktyka jest tak ważna. Wykonanie badania mammograficznego nie wiąże się z bólem i trwa zaledwie kilka minut. Polega zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich (dwóch projekcji każdej piersi), które pozwalają na wykrycie tzw. zmian bezobjawowych, czyli małych guzków i innych nieprawidłowości niewyczuwalnych przez lekarza.
 
Jeżeli wynik badania wzbudzi wątpliwości u lekarza, wtedy skieruje on kobietę na dalszą diagnostykę w ramach programu. Natomiast jeśli wynik okaże się prawidłowy, należy zgłosić się ponownie po upływie dwóch lat (o ile zalecenia nie sugerują inaczej). Panie z określonej grupy wiekowej (50-69 lat) mogą zgłaszać się bez skierowania. Wystarczy, że zabiorą ze sobą dowody osobiste.
 
Kiedy i gdzie pojawią się mammobusy w powiecie pruszkowskim? Oto lista:
9 marca, ul. Sitarskich 3 w Nadarzynie, w godzinach 9.00-17.00 (Lux Med)
9 marca, Aleja Powstańców Warszawy w Michałowicach (przy UG), w godzinach 9.00-17.00 (Lux Med)
10 marca, ul. Sitarskich 3 w Nadarzynie, w godzinach 9.00-17.00 (Lux Med)
10 marca, Aleja Powstańców Warszawy w Michałowicach (przy UG), w godzinach 9.00-17.00 (Lux Med)

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.