Mammobus w regionie

Region

Kobiety nie muszą już biegać od szpitala do szpitala, by wykonać mammografię. Teraz specjalistyczny sprzęt przyjeżdża prawie pod ich dom. Wszystko dzięki mammobusowi. Niebawem bezpłatne badania będzie można wykonać w powiecie grodziskim.

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Drastyczny wzrost zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 50 do 69 lat. Częściej zdarza się to u tych kobiet, które przeszły już menopauzę. Jednak z rakiem można wygrać. Ważny jest tu czas. Im wcześniej zmiany zostaną wykryte tym łatwiej i skuteczniej można je leczyć.

Właśnie dlatego obok „Programu profilaktyki raka piersi” powstał kolejny projekt. To „Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”, którego głównym założeniem jest zmniejszenie umieralności kobiet z powodu raka piersi. – Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek – dodaje.

Kiedy warto zastanowić się nad przeprowadzeniem badania? Należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wśród nich znajdują się m.in.: rak piersi wśród innych członków rodziny, wczesna pierwsza miesiączka przed 12. rokiem życia, późna menopauza po 55 roku życia, oraz urodzenie dziecka po 35 roku życia.

Panie z powiatu grodziskiego będą mogły poddać się badaniu mammografem. Akcja obejmuje nie tylko kobiety w wieku 50-69 lat, którym raz na dwa lata przysługuje bezpłatne badanie bez skierowania.

W mammobusie będą mogły przebadać się również panie z grup wiekowych 40-49 oraz 70-75 lat. Badania wykonywane są w ramach Projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Dzięki temu kobiety, które jeszcze lub już nie kwalifikują się do programu finansowanego przez NFZ, mogą bezpłatnie przeprowadzić badanie. Jedyny warunek to posiadanie skierowania lekarskiego od lekarza dowolnej specjalizacji.

Harmonogram postoju mammobusów:
Jaktorów – 16 maja przy Ośrodku Zdrowia Medycyna Rodzinna, ul. Warszawska 35
Milanówek – 22 maja przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Warszawska 18
Baranów – 23 maja przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Armii Krajowej 47
Podkowa Leśna – 25 maja przy Przychodni Zdrowia "BASIS", ul. Błońska 46/48

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.