Lokatorzy wprowadzą się lipcu

Grodzisk Maz.

Budowa domów komunalnych przy ulicy Traugutta w Grodzisku Mazowieckim wchodzi w finałową fazę. Pierwsze bloki mają być gotowe latem, prace przy kolejnych ruszą jeszcze w tym roku.

Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska, na początku bieżącej kadencji zapowiadał, że jego głównym celem będzie powiększenie bazy budynków komunalnych i socjalnych na terenie gminy. Te zapewnienia szybko zostały wcielone w życie. Przy ul. Traugutta, w dzielnicy Łąki, powstają pierwsze domy komunalne. Ich budowa ma się zakończyć w połowie roku.

Na jakim etapie są teraz roboty? – W dwóch domach znajdą się łącznie 64 mieszkania. Trwają już prace związane z montowaniem instalacji wewnątrz budynków. Wykonawca ma trochę opóźnienia, ale będziemy go dyscyplinować. Zakończenie robót planowane jest na czerwiec. Chcielibyśmy, aby mieszkańcy zaczęli się wprowadzać w lipcu – podkreśla burmistrz Benedykciński.  

Warto dodać, że lista lokatorów, którzy zostaną ulokowani w nowych domach jest już ustalona. W większości będą to rodziny mieszkające obecnie w budynkach przewidzianych do rozbiórki. Okazuje się jednak, że na nowy lokal nie każdy może liczyć. – Mamy przyjęte pewne kryteria. Nowe mieszkania otrzymują te rodziny, które od co najmniej dwóch lat nie mają zaległości w czynszach oraz nie są dotknięte chorobą alkoholową – twierdzi grodziski włodarz.

A co z osobami, które tych kryteriów nie spełniają? Burmistrz informuje, że wbrew pozorom nie jest to duża grupa. – To zaledwie 30 osób, ale za to niezwykle „widocznych”. Wielu z nich nie ma już prawa do lokalu lub w ogóle nie figuruje jako najemcy. Takie osoby trafią do schronisk, część zostanie przesiedlona do mieszkań o niższym standardzie – mówi Grzegorz Benedykciński. – Oczywiście będziemy próbowali im pomóc, bo w gminie z powodzeniem prowadzimy program pomocowy dla osób dotkniętych chorobą alkoholową. Wiele osób wyszło dzięki temu z nałogu – dodaje.

Dwa domy komunalne przy ulicy Traugutta to jednak nie koniec inwestycji w budynki komunalne i socjalne. Burmistrz Grodziska zapowiada, że niebawem zostanie ogłoszony przetarg na budowę następnego bloku komunalnego przy ul. Traugutta. Znajdą się w nim 44 mieszkania. Kolejny przetarg zostanie ogłoszony pod koniec roku, tym razem na budowę takiego domu poza miastem. W nim również znajdą się 44 lokale. W planach jest też remont kamienicy w samym centrum Grodziska, zgodnie z zapewnieniami burmistrza zostaną tam przesiedleni mieszkańcy budynku przy ulicy Ułańskiej.

To nie jest tak, że na terenie dzielnicy Łąki budujemy jakieś komunalne getto. Po pierwsze: nowi lokatorzy to normalni ludzie, których po prostu nie stać na kredyt mieszkaniowy. Po drugie: rodziny zostaną przesiedlone ze slamsów, a te szpecące okolice budynki zostaną rozebrane. Po trzecie: inwestycje w tego typu lokale będą prowadzone w całym Grodzisku. W Łąkach mieliśmy gminne działki i postanowiliśmy je wykorzystać – mówi Grzegorz Benedykciński. – Dodam tylko, że budynki komunalne znajdują się przy ulicy Pańskiej i nie mieliśmy żadnych skarg na lokatorów – zaznacza.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.