Linie kolejowe do CPK zatwierdzone

Region

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko lotnisko. Rząd chce stworzyć tam również gigantyczny węzeł kolejowy. Pomysł budowy węzła nie wszystkim się podoba. – Urząd Gminy Jaktorów zaniepokojony jest olbrzymią skalą inwestycji kolejowych planowanych na terenie naszej gminy – czytamy na stronie jaktorowskiego magistratu.

Podróż z Gdańska do Krakowa w 3 godziny?  To będzie możliwe po wybudowaniu nowego węzła komunikacyjnego w rejonie CPK – zapowiada Komitet Sterujący Komponentu Kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

Na ostatnim posiedzeniu komitetu zatwierdzono przebieg linii kolejowych, które mają połączyć CPK z miastami w całej Polsce. Warto tu podkreślić, że wiąże się to z budową nowych odcinków linii kolejowych oraz stworzeniem samego węzła kolejowego w rejonie CPK, a to ma powstać na terenie trzech gmin – Baranowa, Teresina i Wiskitek. 

Kompletna sieć kolejowa prowadząca do CPK zakłada budowę blisko 20 nowych odcinków jedno i dwutorowych linii kolejowych. – Horyzont czasowy prac inwestycyjnych sięga 2030 roku. Dzięki planowanej przebudowie sieci radykalnemu skróceniu ulegnie czas podróży po Polsce. Podróż z Gdańska do Krakowa przez węzeł komunikacyjny CPK zajmie około 3 godzin. Obecnie podróż ta zajmuje 5 godzin 16 minut – wyjaśnił po ostatnim posiedzeniu Komitetu Sterującego Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK. 

Węzeł kolejowy ma powstać między istniejącymi liniami kolejowymi prowadzącymi do Łodzi (przez Grodzisk Mazowiecki) oraz Poznania (przez Ożarów Mazowiecki). Według mapy opracowanej przez jaktorowski magistrat nowe odcinki linii powinny „spotkać się” w rejonie Nowej Płapiny, Basina i Izdebna Kościelnego. Część odcinków przetnie autostradę A2 i w rejonie Międzyborowa, Jaktorowa i Kozerek połączy się z linią łódzką. Dodatkowo ma powstać fragment  łącznika kolejowego w kierunku Radomia. – Monitorujemy zaistniałą sytuację i będziemy informować na bieżąco mieszkańców naszej gminy o planowanych węzłach i liniach kolejowych pokazanych na tych mapach – zaznacza jaktorowski magistrat. 

Kiedy nowe odcinki i sam węzeł będą gotowe? Zgodnie z zapowiedziami rządu ma to nastąpić do 2030 r. 

Przypomnijmy. Pierwszy samolot ma wystartować z Centralnego Portu Komunikacyjnego w 2027 r. Budowa portu ma kosztować nawet 35 mld zł. 

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.