Laptopy dla pierwszoklasistów za 1 mld zł

Region

Niemal 1 mld zł z opłat licencyjnych od operatorów komórkowych może zostać przeznaczone na laptopy dla pierwszoklasistów.

Resort infrastruktury pracuje nad projektem zamiany na inwestycje opłat z koncesji UMTS. Gazeta „Puls Biznesu” dotarła do dwóch wersji ustawy o konwersji opłat. Pierwsza z nich decyzję o przeznaczeniu kwoty z opłat licencyjnych pozostawia resortowi. Druga, tzw. operatorska, zakłada, że o alokacji pieniędzy decydowaliby operatorzy komórkowi pod kontrolą Urzędu Komunikacji Elektronicznej. A ci proponują, by z 4 mld zł, które już z tytułu opłat wpłynęły do budżetu, 935 mln zł (w podziale na operatorów sieci Orange, Plus i Era) przeznaczyć na zakup laptopów dla pierwszoklasistów. Trwałoby to pięć lat począwszy od roku szkolnego 2011/2012 i objęłoby ponad 2 mln uczniów.

Kolejne 2,2 mld zł miałyby zostać zainwestowane w latach 2011–2015 w infrastrukturę telekomunikacyjną, służącą zapewnieniu szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Jak pisze „Puls Biznesu”, operatorzy od wielu lat chcą zamiany opłat z UMTS na inwestycje, ale do tej pory nie udało im się przekonać rządu, by zrezygnował z łatwego pieniądza z regularnych wpłat za koncesje. Tym razem szanse operatorów zwiększa pomysł, by część pieniędzy poszła na zakup komputerów dla uczniów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.