Kuratorium przypomina dyrektorom szkół jak działać po wypadkach

Region

Warszawskie kuratorium opublikowało pismo skierowane do dyrektorów szkół na Mazowszu w sprawie bezpieczeństwa uczniów. Przypomniano w nim zasady postępowania gdy dojdzie do wypadku na terenie placówki oświatowej i poruszono kwestię wzywania pogotowia. Czy to pokłosie niedawnych wydarzeń w Zespole Szkół w Otrębusach?

Dokument został opublikowany dwa dni po kontrowersyjnym wypadku, do którego doszło w placówce oświatowej w Otrębusach. Gdy uczeń dozna obrażeń w wyniku wypadku trudno jest określić jego stan zdrowia. Dlatego kuratorium przypomina, że obowiązkiem szkoły jest rozważenie wezwania pogotowia. – W chwili zaistnienia wypadku często nie jest możliwe postawienie diagnozy, rozpoznanie stopnia doznanych urazów oraz przewidywanie skutków zdarzenia. Mając na uwadze przede wszystkim dobro dziecka i rodziny obowiązkiem szkoły będzie zawsze rozważenie możliwości wezwania specjalistycznej pomocy medycznej – napisała w pierwszym akapicie Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

Powołując się na rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.) zaznaczono, że poszkodowanemu uczniowi trzeba zapewnić właściwą opiekę i niezwłocznie zawiadomić rodziców, a także pracownika służby bhp, społecznego inspektora pracy, organ prowadzący oraz radę rodziców. – O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym zawiadamia się niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty, a o wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia – państwowego inspektora sanitarnego – brzmi kolejny fragment pisma. Całość dostępna jest tutaj.

Czy wystosowanie tego typu pisma ma związek z wydarzeniami jakie kilka dni temu rozegrały się w Zespole Szkół w Otrębusach? – Swego czasu przeprowadziliśmy ankietę kierowaną do szkół i placówek oświatowych na terenie Mazowsza związaną z przestrzeganiem przez dyrektorów rozporządzenia dotyczącego bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. Poza tym otrzymaliśmy szereg syngałów, że nie zawsze te działania dyrektorów były adekwatne do zaistniałej sytuacji w związku z tym m.in. skierowaliśmy tego typu pismo uczulające na aspekt bezpieczeństwa uczniów na terenie szkół. Nie jest to bezpośrednia kwestia związana z wydarzeniami w Otrębusach, natomiast wpisuje się w ten temat – wyjaśnia Andrzej Kulmatycki, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Wracając do sprawy samego wypadku w Otrębusach, 10-letni Tymoteusz przejdzie dziś w szpitalu operację. – Mój syn będzie miał dziś operację ustawiania nosa, zostanie ona przeprowadzona w pełnej narkozie – poinformował nas Arkadiusz Janczak, ojciec dziecka.

Ponadto dziś w Zespole Szkół w Otrębusach odbędzie się nadzwyczajne spotkanie związane z ostatnimi wydarzeniami. Rodzice każdego z uczniów mają stawić się obowiązkowo. Co z niego wyniknie? Aby się dowiedzieć, śledźcie nasz portal w dniu jutrzejszym.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.