Kuratorium doradza w sprawie reformy i… zwolnień

Region

Ruszył cykl spotkań przedstawicieli Mazowieckiego Kuratorium Oświaty z dyrektorami szkół, nauczycielami i rodzicami. We wtorek o reformie oświaty w placówkach na terenie powiatów piaseczyńskiego i grodziskiego mowa była w Szkole Podstawowej nr 1 w Piasecznie.

Spotkania mają charakter informacyjny, ich celem jest uspokojenie obaw, wyjaśnienie głównych założeń reformy, dostarczenie odpowiedzi na pytania. Odbywają się one według ustalonego schematu. Najpierw z przestawicielami kuratorium spotykają się dyrektorzy, następnie nauczyciele, a na koniec rodzice. My postanowiliśmy sprawdzić, na co kuratorium chce zwrócić uwagę kadry kierowniczej szkół.

Podczas wtorkowego (7 lutego) spotkania mowa była m.in. o najważniejszych datach we wdrażaniu zmian w systemie edukacji, o powołaniu w kuratorium specjalnego zespołu, procedurze zmiany szkoły 6-letniej w 8-letnią oraz o wygaszaniu gimnazjów. Dyrektorzy usłyszeli najważniejsze informacje dotyczące podstawy programowej i wprowadzenia nowych przedmiotów, w tym doradztwa zadowowego.

Przedstawiona została także… instrukcja jak zwalniać nauczycieli. To najbardziej zaskakująca część  prezentacji, bowiem jeszcze kilka tygodni temu ministerstwo edukacji zapewniało, że grono pedagogiczne nie ucierpi na wprowadzanych zmianach. Tymczasem podczas spotkania w Piasecznie przedstawiciele kuratorium poinformowali dyrrektorów o następującej ścieżce. Nauczycielowi można zaproponować redukcję etatu lub przejście w tzw. stan nieczynny (to 6-miesięczny okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia zasadniczego, po jego upływie następuje rozwiązanie stosunku pracy). Jeśli nauczyciel nie wyrazi zgodny ani na jedną ani na drugą ewentualność, wówczas otrzymuje 3-miesięczne wypowiedzenie z końcem roku szkolnego.

Oto jeden z slajdów ze wspomnianą „instrukcją”:

CZYTAJ TAKŻE: Po naszej publikacji kuratorium zabiera głos

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.