Kto będzie kontrolował bilety w WKD?

Region

Warszawska Kolej Dojazdowa ma kłopot z rozstrzygnięciem przetargu na prowadzenie kontroli biletów w swoich pociągach. Drugie już postępowanie w tej sprawie jest o krok od unieważnienia.

To kolejna próba wyłonienia firmy, która na zlecenie „wukadki” ma odpowiadać za kontrole biletów na całym szlaku kolejki. Pierwszy przetarg unieważniono, bo złożone oferty przekroczyły możliwości finansowe przewoźnika. I wiele wskazuje na to, że podobny będzie finał drugiego podejścia…

WKD otrzymała trzy oferty. Najdroższa opiewa na kwotę ponad 4 mln 600 tys zł. Najtańsza propozycja to 2 mln 126 tys. Suma, jaką planował przeznaczyć na to zadanie przewoźnik jest o 400 tys. zł niższa. Co w tej sytuacji? WKD gonią terminy, nowa firma miałaby rozpocząć kontrole już 1 sierpnia. Spółce zależy więc na czasie. Dużym problemem są jednak pieniądze. Na razie nie wiadomo jednak, czy uda się wygospodarować dodatkowe środki, czy i ten przetarg zostanie unieważniony.

Zainteresowanie poszukiwaniem firmy kontrolującej bilety bierze się nie tylko z powodu nieoczekiwanych kłopotów z jej wyłonieniem. Przypomnijmy, że WKD w warunkach przetargowych zapisała dość kontrowersyjną klauzulę o wystawianiu miesięcznie minimum 1000 wezwań do zapłaty. To oznacza, że nowi kontrolerzy będą zmuszeni robić wszystko, aby wypracować „normę”. Nie ma więc mowy o łagodnym traktowaniu pasażerów, raczej o poszukiwaniu możliwości wlepienia mandatu.

Czego jeszcze oczekuje WKD? Kontrole mają być przeprowadzane minimum 1450 razy w miesiącu i maksymalnie 2500 razy. Każdorazowo kontrola musi być przeprowadzana przez dwuosobową grupę. Określone zostały też godziny: od 6.00 do 22.00 codziennie, między 22.00 a 6.00 przez osiem dni w miesiącu (z naciskiem na noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę). Kontrolerzy będą pracować na dwie zmiany. Od 6.00 do 14.00 i od 14.00 do 22.00.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.