Książki z dużym drukiem strzałem w dziesiątkę

Piastów

Do Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piastowie i filii nr 1 przy al. Tysiąclecia trafiły książki z dużym drukiem. Jak informuje dyrektor placówki, w tej chwili wszystkie są już wypożyczone.

Takie książki są drukowane specjalną dużą czcionką, dzięki której osoby słabo widzące mogą bardziej komfortowo korzystać z różnych publikacji. Książki z dużym drukiem łatwo rozpoznać, ponieważ są oznaczone na grzbietach naklejką „DL”. Ten model wprowadza coraz więcej wydawnictw, w związku z tym piastowska biblioteka zdecydowała się wprowadzić takie rozwiązanie.

Czytelnicy mają do wyboru 43 tytuły, tzn. mieli dotychczas, bo wszystkie książki są póki co wypożyczone. – Książki kupiliśmy na próbę, ponieważ chcieliśmy przetestować czy będzie zainteresowanie nimi. Jest to przeważnie literatura piękna i trochę reportaży. Już wiemy, że był to strzał w dziesiątkę gdyż te książki rozeszły się bardzo szybko. W tej chwili nie ma już żadnej na półce – mówi nam Wiesława Poznańska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Piastowie.

Zatem czy pojawią się nowe egzemplarze? – Będziemy starali się uzupełniać ten księgozbiór, natomiast są to książki, które mają nieco dłuższy proces druku. Trzeba zamówić określony tytuły w wydawnictwie i specjalnie na zamówienie są one drukowane tym większym drukiem. Niestety takie książki nie są ogólnodostępne i niestety nieco droższe. Dlatego wszystko w swoim czasie, ale na pewno powiekszymy tę listę książek z dużym drukiem – zaznacza Poznańska.

Dyrektor piastowskiej biblioteki podkreśla, że tego typu ksiązki bardzo ułatwiają życie osobom z wadami wzroku. – Druk jest luźniejszy, z dobrą książką, bardzo przyjazną dla oka. Świetnie czyta się te książki, zwłaszcza gdy ktoś słabiej widzi. Niektóre osoby nie będą musiały nawet zakładać okularów. Zresztą w różnych okolicznościach czyta się książki np. w autobusie czy pociągu gdzie jest różne oświetlenie i tekst drga podczas podróży, wtedy o wiele przyjaźniej czyta się tego typu książki – wyjaśnia dyrektor biblioteki.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.