Ksiądz Kantorski i podkowiańska Solidarność

Region

"O wolność i Solidarność. Podkowa Leśna 1976-1992" to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się w czwartek w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Podczas wernisażu odbędzie się pokaz filmu poświęconego ks. Leonowi Kantorskiemu.

Wystawa „O wolność i Solidarność. Podkowa Leśna 1976-1992” prezentuje dokumenty i fotografie ze zbiorów Obywatelskiego Archiwum Miasta Towarzystwa Przyjaciół Miasta – Ogrodu Podkowa Leśna, i zbiorów prywatnych – poinformowali PAP we wtorek jej organizatorzy.

Ideą wystawy jest pokazanie i przypomnienie roli podkowiańskiego kościoła i jego wieloletniego duszpasterza, działacza społecznego i dokumentalisty – ks. Leona Kantorskiego w działaniach opozycyjnych tamtego okresu.
Materiał dokumentalny, ikonograficzny zgromadzony na wystawie stanowi swoistą opowieść m.in. o jednym z pierwszych w Polsce protestów środowiska niepodległościowego, który przybrał postać głodówki; o działalności powstałego wiosną 1982 roku Parafialnego Komitetu Pomocy Bliźniemu i o tzw. „Spotkaniach z Autorem”, w których przed podkowiańską publicznością, gromadzącą się wokół Kościoła, występowali niezależni twórcy, redaktorzy i działacze polskiego podziemia niepodległościowego.

„Ksiądz Kantorski, proboszcz parafii w Podkowie Leśnej, która zapisała się w historii jako miejsce polskiej opozycji, był wspaniałym duszpasterzem i wielkim społecznikiem” – powiedział PAP Antoni Krauze, reżyser filmu, którego pokaz będzie towarzyszył wernisażowi wystawy. „Miałem to szczęście, że znałem ks. Kantorskiego. Rozmowy z nim, jego wspomnienia i komentarze związane z życiem podkowiańskiej społeczności, z której wywodzą się ludzie prawi i działający na rzecz swojego miasta i kraju, stanowią mocną tkankę tego filmu” – opowiadał.

Film Antoniego Krauzego powstał na początku lat 90. jako jedna z części cyklu, prezentującego ważne postaci związane z ruchem niepodległościowym, Solidarnością i działalnością podziemną w czasach stanu wojennego. Jego producentem był Mirosław Chojecki. Film został wyemitowany w TVP.

„Ksiądz Kantorski przeciwstawiał się władzy i hierarchii kościelnej oraz władzy komunistycznej. Nie bał się służb bezpieczeństwa, które go wielokrotnie nachodziły” – powiedział Mirosław Chojecki, wspominając zmarłego ks. Leona Kantorskiego.

Ks. Leon Kantorski(ur. (ur. 31 marca 1918 w Domaradzicach, zm. 26 lipca 2010 w Grodzisku Mazowieckim) – ksiądz kanonik, publicysta, społecznik. W latach 1964-1991 był proboszczem parafii pw. Świętego Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1947 w Paryżu z rąk kardynała Emmanuela Suharda. W 1960 r. został skierowany do archidiecezji warszawskiej; w 1964 r. do parafii w Podkowie Leśnej. Skupiał wokół siebie dzieci w tzw. „Świetlikach” oraz młodzież, z którą zorganizował pierwszy w Polsce zespół big-beatowy „Trapiści”, grający podczas mszy w kościele. Zamówił też u mieszkanki Podkowy Leśnej kompozytorki Katarzyny Gaertner mszę rockową. Był też inicjatorem słynnych święceń samochodów i motocykli – „auto sacrum” i zwierząt „zoo-sacrum”.

Wspierał działalność Terenowego Komitetu Oporu „Solidarność”. W 1980 zorganizował w świątyni głodówkę w proteście przeciw uwięzieniu Mirosława Chojeckiego, za co później nachodziła go SB. Krótko internowany podczas stanu wojennego. W 1991 r. przeszedł na emeryturę. W tym samym roku nagrodzony honorową odznaką „Zasłużonego dla Podkowy Leśnej”. W ogrodzie przykościelnym ustawił pierwszy w Polsce pomnik katyński nazwany Kalwarią Polską według projektu Jerzego Kaliny. 28 maja 1998 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wystawa będzie czynna do 19 września w Domu Spotkań z Historią.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.