Krzyżówka z sygnalizacją

Brwinów

Gmina Brwinów chce przebudować skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 719 z ul. Piłsudskiego i Kolejową w Kaniach. Władze województwa dały w tej sprawie zielone światło.

Wspomniane skrzyżowanie to jeden z głównych wyjazdów na drogę wojewódzką z Kań. Dziś w tej miejscowości mieszka ok. 2 tys. osób. Po przebudowie ulicy Piłsudskiego, która prowadzi właśnie do ul. Warszawskiej (dw 719) ruch znacznie się zwiększył. Kłopot w tym, że skręt w ul. Warszawską jest mocno utrudniony. Podobnie jest w przypadku Kolejowej, która również dochodzi do tego skrzyżowania.

Zjazd z ulicy Warszawskiej też sprawia kierowcom trudności. – W godzinach szczytu skręt w lewo z Warszawskiej w którąś z wymienionych dróg również jest niezwykle trudny, dlatego chcemy rozwiązać ten problem – mówi Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Droga wojewódzka 719 to droga, która podlega marszałkowi województwa. Dzięki porozumieniu gmina sama będzie mogła przebudować skrzyżowanie. Urząd Marszałkowski dał jej zielone światło. W trakcie marcowej sesji rady gminy radni wyrazili zgodę na udzielenie marszałkowi pomocy rzeczowej w formie przygotowania dokumentacji projektowej na przebudowę krzyżówki w Kaniach. Szacunkowy koszt dokumentacji to ok. 70 tys. zł. Wszystko wskazuje, że koszty przebudowy skrzyżowania w całości będą spoczywać na barkach budżetu gminy Brwinów.

Jakie rozwiązanie drogowe gmina chce zastosować? – Planujemy przebudowę całego skrzyżowania. Na ulicy Warszawskiej (droga wojewódzka nr 719 – przyp. red.) pojawią się pasy do skrętów w lewo w ulicę Piłsudskiego i ul. Kolejową. Dodatkowo zostanie tam ustawiona sygnalizacja świetlna – odpowiada burmistrz Kosiński. – Pas drogowy jest na tyle szeroki, że uda nam się też wybudować ciąg pieszo-rowerowy. Ogólnie przebudowa obejmie 200-metrowy odcinek Warszawskiej – dodaje.

Gmina ma już koncepcję przebudowy skrzyżowania. Niebawem rozpocznie się przygotowanie dokumentacji projektowej, ma ona być gotowa już we  wrześniu. Burmistrz Kosiński: – Przebudowę skrzyżowania chcemy wpisać do przyszłorocznego budżetu. Szacujemy, że realizacja tego zadania będzie wynosić ok. 800 tys. zł. Dokładne koszty poznamy po wykonaniu projektów.

Kierowcy niezbyt przychylnie patrzą na skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Ich zdaniem takie rozwiązanie zamiast usprawniać tamuje ruch. Czy władze Brwinowa nie obawiają się podobnych problemów po przebudowie skrzyżowania ul.Warszawska, Piłsudskiego, Kolejowa? – Sygnalizacja świetlna jest ustawiona na skrzyżowaniu Warszawskiej z Natalińską i tam zatory się nie tworzą. Nową sygnalizację będziemy chcieli zsynchronizować z tą przy wyjeździe z Otrębus – zaznacza burmistrz Kosiński. – Warto tu dodać, że na terenie naszej gminy ruch na 719 nie jest jeszcze tak duży jak przy samym wjeździe do Pruszkowa – podkreśla.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.