Koszajec przykładem dla Gruzji

Brwinów

Koszajec (gm. Brwinów) jest przykładem dla mieszkańców gminy Kazbegi w Gruzji jak zbudować zintegrowaną społecznosć lokalną.

Fundacja Civis Polonus w 2015 r. realizowała projekt pn. Akademia Lokalnych Liderów Kazbegi (Gruzja). Jego adresatem była gruzińska społeczność: dwudziestu radnych w wieku od 13 do 20 lat oraz lokalnych liderów z gminy. Za cel projektu obrano aktywizację obywatelską oraz wzmocnienie dialogu i współpracy władz lokalnych z młodzieżą i liderami. W związku z tym fundacja podejmowała współpracę z aktywnymi ludźmi mieszkającymi w małych wsiach gminnych.

W gronie miejscowości, które mogły pochwalić się zintegrowaną społecznością znalazł się Koszajec. Jest to niewielkie sołectwo znajdujące się w gminie Brwinów. Dobre praktyki lokalnych działań sąsiedzkich są częścią materiałów edukacyjnych promowanych w Gruzji.

– W listopadzie koordynatorka projektu Urszula Herbich zgłosiła się do nas z zapytaniem, czy w ramach tworzenia materiału edukacyjnego dla mieszkańców Kazbegi mogłaby opisać działania w Koszajcu. Dzięki temu dobre praktyki działań sąsiedzkich Koszajca są promowane w Gruzji – opowiada Anna Łukawska-Adamczyk z Koszajca.

Co takiego robią mieszkańcy Koszajca, że zaimponowali Fundacji Civis Polonus? Organizują się i wspólnie biorą udział w imprezach takich jak: „Dzień Sąsiada”, „Święto Pieczonego Ziemniaka” czy „Festiwal Otwarte Ogrody”. Własnymi rękami urządzili sobie boisko oraz plac zabaw. W Koszajcu z powodzeniem działa również Garaż Babski.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.