Kontrola przejść dla pieszych przy szkołach

Region

Pruszkowska Straż Miejska, na blisko dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego, przeprowadziła kontrolę oznakowania przejść dla pieszych w pobliżu szkół. Od zarządców dróg mamy obietnice poprawy sytuacji.

Akcja pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły 2010” odbyła się 19 sierpnia. Tego samego dnia Straż Miejska wysłała pisma do zarządców dróg przebiegających w granicach Pruszkowa.

– Poprosiliśmy o odnowienie symboli, znaków, tabliczek z Jackiem i Agatką oraz przycięcie konarów drzew, żeby znaki były bardziej widoczne – powiedział nam Włodzimierz Majchrzak, komendant Straży Miejskiej.

Drogi miejskie

Najwięcej szkół znajduje się przy drogach miejskich. Straż Miejska dostrzegła uchybienia przy liceum im. Tomasza Zana i przy „Kościuchu”, w okolicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Wapiennej, przy ul. Mostowej, gdzie mieści się Szkoła Podstawowa nr 9 i w okolicy gimnazjum nr 1 przy ul. Helenowskiej.

– Przy liceum im. Zana jest bezpiecznie, bo na ul. Daszyńskiego nie ma dużego ruchu. Jednak przy liceum im. Kościuszki jeździ dużo więcej samochodów i tam oczywiście poprawimy oznakowanie. Tak naprawdę wprowadzimy w życie wszystkie wnioski płynące z uwag Straży Miejskiej. Pieniądze na takie naprawy mamy w ramach środków na konserwację oznakowań pionowych i poziomych – opisał sytuację Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Powiat nie potrzebuje pism od SM

Lepiej ma być również na drogach powiatowych. Według Straży Miejskiej należy poprawić sytuację przy Szkole Podstawowej nr 2, której główne wyjście jest od strony ul. Plantowej, oraz na skrzyżowaniu Armii Krajowej i Lipowej, gdzie mieści się Szkoła Podstawowa nr 6. – Tam jest prowadzony remont, więc problem pewnie zniknie – powiedział komendant Majchrzak.

– My co roku jeździmy, kontrolujemy i uzupełniamy oznakowania. Przy większości szkół będzie oznakowanie trwałe – zapewnił Sławomir Walendowski, zastępca kierownika Wydziału Inwestycji i Drogownictwa w starostwie pruszkowskim. Dodał także, że jest zlecone opracowanie dokumentacji technicznej w celu poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych przy szkołach.

– Ta dokumentacja będzie wykonana do listopada – poinformował.

MZDW nie otrzymał pisma

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich jako jedyny wciąż nie otrzymał pisma od pruszkowskiej Straży Miejskiej. Tymczasem kontrola wykazała potrzebę odnowienia znaków poziomych na wysokości ul. Szpitalnej na Alejach Jerozolimskich. Zła sytuacja jest również przy gimnazjum nr 3 u zbiegu Wojska Polskiego i Kubusia Puchatka.

– Proszę nie myśleć, że czekamy na tego typu pisma. Raz w tygodniu objeżdżamy nasze drogi i w miarę możliwości naprawiamy to, co jest uszkodzone – wyjaśniła Monika Burdon, rzecznik prasowy MZDW.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.