Kontrola jakości powietrza – strażnicy w akcji

Pruszków

Straż Miejska w Pruszkowie bada jakość powietrza specjalnymi pyłomierzami. Sprawdzamy ile tych badań wykonano od stycznia tego roku, a także czy wlepiono już mandaty za spalanie odpadów w paleniskach domowych.

Niestety wiele osób szkodzi środowisku spalając w domowych piecach odpady. Pyły, które unoszą się wraz z dymem ulatniającym się z kominów zanieczyszczają środowisko i szkodzą naszym organizmom. Każdego roku, przed sezonem grzewczym wiele instytucji alarmuje, że nie wolno wrzucać do pieców: plastikowych pojemników i butelek po napojach, zużytych opon, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, opakowań po rozpuszczalnikach, farbach czy foliowych toreb. Ale często zdaje się to na nic…

Przeciwdziałać takim sytuacjom próbują strażnicy miejscy. Ile odnotowano zgłoszeń dotyczących „kopcących” kominów? – Na stanowisko dyżurnego Straży Miejskiej w Pruszkowie od stycznia wpłynęło łącznie 184 zgłoszeń dotyczących dużego zadymienia okolicy, czarnego dymu kominów oraz nieprzyjemnego zapachu przypominającego palone plastiki i tworzywa sztuczne – informują funkcjonariusze.

Komenda w Pruszkowie zakupiła specjalne urządzenia do mierzenia szkodliwych pyłów, o czym informowaliśmy tutaj. Jak pyłomierze sprawdzają się w praktyce? – W tym okresie przeprowadzonych zostało 55 sprawdzeń instalacji grzewczych oraz wykonano 47 kontroli urządzeniem pomiarowym „przenośnym analizatorem pyłu zawieszonego” tzw. pyłomierzem, wykorzystywanym do badań stężeń zanieczyszczeń powierza pyłem zawieszonym PM 10 i PM 2,5. Zastosowane zostały środki oddziaływania wychowawczego w postaci 8 pouczeń oraz 3 mandatów karnych, w związku z naruszeniem art. 191 ustawy o odpadach – podsumowuje straż miejska.

Wyniki badań z konkretnych ulic w Pruszkowie znajdziecie tutaj.

Urządzenie do badania szkodliwych pyłów:

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.