Konieczna renowacja pałacu

Brwinów

Potrzeba czasu zanim Pałac Wierusz-Kowalskich będzie spełniał przewidzianą dla niego rolę. Na początek konieczny jest remont, ale ten prawdopodobnie rozpocznie się dopiero w 2017 roku.

W ubiegłym roku obiekt ponownie znalazł się w rękach gminy Brwinów, która przejęła go od Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pałac ma ogromną wartość dla mieszkańców Brwinowa. We wrześniu 1939 roku podczas bitwy pod Brwinowem zorganizowano tam szpital polowy.

Teraz przed gminą staje wyzwanie zmodernizowania obiektu. W planach pojawia się możliwość zaadaptowania pałacu na centrum kultury. Zarazem byłoby to doskonałe miejsce na organizowanie różnego typu imprez, gdyż w budynku znajduje się sala na 200 miejsc.

Pałac wymaga remontu, jednak najpierw trzeba zająć się innymi sprawami. – 250 tys. zł w projekcie budżetu na przyszły rok przewidzieliśmy na przygotowanie dokumentacji konserwatorskiej i renowacji Pałacu Wierusz-Kowalskich. Potrzebne będą różnego typu ekspertyzy, gdyż jest to obiekt zabytkowy. Mniej więcej wiemy, ile to wszystko kosztuje – mówi Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Ile potrzeba czasu na przygotowanie dokumentacji? – Myślę, że prace projektowe potrwają cały rok. Chcielibyśmy skończyć je jak najszybciej. Dobrze byłoby zamknąć sprawę do 30 października 2016 roku, gdyż pozwoliłoby to nam ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czas pokaże jak to wszystko się ułoży – odpowiada Kosiński.

Niewykluczone, że prace remontowe rozpoczną się w 2017 roku. – Obecnie budynek jest w opłakanym stanie. Przez kilkanaście lat pałac był nieogrzewany, w środku podniosła się klepka. Myślę, że z pracami remontowymi ruszymy w 2017 roku i jaki będzie ich zakres. To tak naprawdę narzuci nam konserwator. Wszystko powinno potrwać dwa, może trzy lata – prognozuje burmistrz gminy Brwinów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.