Koniec z oślepiającymi reklamami

Region

Firmy i osoby, które przy drogach ustawią ekrany emitujące zbyt jaskrawe reklamy oślepiające kierowców będą karani grzywna w wysokości 5 tys. zł. Ministerstwo Infrastruktury prowadzi prace znad zmianami w ustawach.

Resort chce karać przedsiębiorców, którzy montują przy drogach publicznych lub na znajdujących się obok nich działkach jaskrawe reklamy LED. Według urzędników spoty reklamowe mają negatywny wpływ na poziom bezpieczeństwa na drodze. Kierowcy zamiast na jeździe skupiają się na migającej reklamie, zdarza się, że są też oślepiani przez jaskrawe światło. Takie sytuacje mogą być przyczyna wypadków. Problem z reklamami stojącymi przy drogach ma rozwiązać nowelizacja kodeksu wykroczeń.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury osoba, która umieści na drodze publicznej lub w jej pobliżu urządzenie oślepiające uczestników ruchu, popełni wykroczenie i będzie musiała zapłacić karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Obowiązujące dziś przepisy o jaskrawych reklamach są bardzo skomplikowane i pełne luk. To również ma ulec zmianie. Resort opracowuje regulacje dotyczące parametrów ustawianych ekranów. Znajda się w nich zapisy dotyczące m.in. kształtu, barwy wymiarów i intensywności emitowanego światła oraz wymiary napisów.

Obecnie urzędy miast maja najwięcej problemów z reklamami, które znajdują się na prywatnych posesjach. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji są negocjacje. Jednak ciężko jest przekonać właściciela działki do zerwania umowy z reklamodawcą, bo często zarabia on na tym nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Właściciele telebimów nie obawiają się jednak nowych przepisów. Ekrany LED można dowolnie programować, więc ich ustawienie zgodnie z ustawowymi wymogami nie będzie kłopotliwe.

Ministerstwo infrastruktury zapewnia, że prace nad nowymi przepisami zakończą się jeszcze w tym roku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.