Koniec z bezprawiem na osiedlach

Region

Parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych, jazda bez zapiętych pasów czy rozmowa przez telefon komórkowy w trakcie jazdy – to główne wykroczenia kierowców, które można zaobserwować na drogach osiedlowych i parkingach sklepowych. Jednak już niedługo za takie zachowanie będzie można otrzymać mandat.

Już od 14 maja w życie wchodzą rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji, które wprowadzają znak strefy ruchu i ustalają zasady jego umieszczania. Wprowadzenie stref ruchu spowoduje, że na drogach wewnętrznych będą obowiązywać wszystkie przepisy ruchu drogowego, a nie tylko znaki.

Perypetie z przepisami

Do tej pory policja i straż miejska miała ograniczone możliwości interwencji na drogach wewnętrznych. Mandaty można było otrzymać tylko w wypadku niezastosowania się do ustawionego znaku drogowego, np. za zaparkowanie samochodu w miejscu gdzie ustawiony był znak o zakazie postoju. Natomiast w przypadku jazdy bez świateł czy zapiętych pasów kierowcy byli bezkarni. Te problemy miała znieść nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, która wprowadzała strefy ruchu. Niestety nikt nie ustalił od razu jak ma wyglądać znak wyznaczający obszar strefy.

Nowe znaki

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych wjazd do strefy ruchu zostanie oznaczony nowym znakiem D-52, czyli białą tablicą z napisem „Strefa ruchu” oraz symbolem samochodu. Wyjazd ze strefy będzie sygnalizował znak D-53, który graficznie ma taką samą postać, jednak jest przekreślony czerwoną linią. Za ustawienie znaków odpowiedzialny jest zarządca terenu.

W Pruszkowie również będą zmiany

Okazuje się, ze niektórzy zarządcy terenów już wcześniej rozpoczęli prace nad oznakowaniem zarządzanego terenu. – Pruszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadzi rozmowy z urzędem miejskim, strażą miejską i policją. Chcemy wprowadzić zmiany na wielu drogach wewnętrznych, a to wymaga szczegółowych opracowań – zaznaczył Janusz Żurawik z działu technicznego PSM. – Prace nad oznakowaniem, które umożliwi policji i straży miejskiej m.in. interweniowanie w przypadku źle zaparkowanych samochodów, rozpoczęliśmy już wcześniej. Pod uwagę weźmiemy również nowe rozporządzenie. Chcemy uporać się z tym jeszcze w tym roku – podkreśla.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.