Koniec spółdzielni?

Region

Lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych będą mieli większe przywileje. Rząd pracuje nad projektem, który umożliwi im działanie na zasadach wspólnot i samodzielne podejmowanie decyzji.

W czwartek do sejmowej komisji trafi projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który ma doprowadzić do ich likwidacji lub znacznego ograniczenia roli w zarządzaniu majątkiem członków – podaje dziennik „Gazeta Prawna”. Projekt zakłada, że wykupienie już jednego lokalu w budynku spółdzielczym spowoduje, że blok automatycznie stanie się wspólnotą mieszkaniową.

Nowe przepisy są popierane przez polityków PO, którzy stworzyli projekt oraz przez polityków PiS. Obie partie zgodnie podkreślają, że nowelizacja rozszerzy prawa członków spółdzielni, którzy będą mogli decydować czy ich nieruchomością ma zarządzać spółdzielnia, firma zewnętrzna czy oni sami.

Zdaniem ekspertów, cześć lokatorów spółdzielni zapewne chętnie skorzystałaby z nowego prawa i zmieniłaby zarządcę. Takie przypadki miałyby miejsce głównie w tych spółdzielniach, które nie radzą sobie z zarządzaniem pieniędzmi z czynszów.

Posłowie z SLD i PSL twierdzą, że projekt nowelizacji ustawy jest sprzeczny z konstytucją i na pewno zostanie zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny. Jeśli nowelizacja jednak wejdzie w życie to spowoduje ona więcej szkód niż pożytku. Zdaniem PSL i SLD proponowane zmiany utrudnią m.in. planowane remonty. Dodatkowo mieszkańcy, którzy zrezygnują z usług spółdzielni będą musieli zapłacić wyższy czynsz i strącą dodatki mieszkaniowe.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.