Koniec rażących telebimów

Region

Mocne, jaskrawe i pulsujące reklamy zamieszczane na telebimach reklamowych drażnią zarówno mieszkańców, jak i kierowców. Największy problem stwarzają reklamy stojące poza pasem drogi, bo ich kontrola jest praktycznie niemożliwa.

Stołeczni drogowcy już od kilku lat nie pozwalają na zamieszczanie święcących telebimów w pasie drogi. Tego typu reklamy rozpraszają kierowców, a co za tym idzie maja negatywny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Z badań wynika, że telebimy powodują wzrost zdarzeń o 60 proc.

Przepisami w reklamy

Kierowcy sami postanowili zadbać o własne bezpieczeństwo. Złożyli protesty do Rzecznika Praw Obywatelskich, twierdząc, że przepisy Ministerstwa Infrastruktury są zbyt ogólne i nie wprowadzają odpowiednich regulacji w sprawie telebimów. W ich imieniu RPO wystąpił z prośbą o nowelizację prawa.

Okazało się jednak, że Ministerstwo Infrastruktury już rozpoczęło prace nad nowelizacja prawa. W tej sprawie zmiany będą wprowadzane najprawdopodobniej w przepisach prawa budowlanego, bo chodzi tu o telebimy ustawione poza pasem drogi. Obecnie prowadzone są badania oraz określane są odpowiednie parametry, jakie powinny spełniać reklamy. Do marca gotowa ma być już analiza, później będą już prowadzone prace legislacyjne.

Jaskrawość można ograniczyć

Firmy zajmujące się produkcją świetlnych reklam już dziś twierdzą, że bez problemu można dostosować jaskrawość wyświetlanych reklam np. do powierzchni znajdującej się obok. Jedyny problem stanowią jedynie produkty z Chin, które nie oferują możliwości przyciemniania.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.