Koniec z rajdami ulicą Długą

Pruszków

Wiele wskazuje, że rajdy ulicą Długą w Pruszkowie staną się niemożliwe. Przynajmniej w rejonie szkoły podstawowej, gdzie ma się pojawić wreszcie sygnalizacja świetlna.

Pod koniec ubiegłego roku przy ul. Długiej doszło do wielu zdarzeń drogowych. Potrącono tam rowerzystę, dachowały dwa auta. Mieszkańcy mówili wtedy, że ta ulica stała się torem do rajdów nieodpowiedzialnych kierowców. – To droga nierówna, ma zagłębienia, których nie widać, asfalt jest zużyty. Jadąc szybko samochody nagle podskakują i niewiele trzeba, żeby takie auto wybiło na chodnik, którym chodzi połowa uczniów pobliskiej szkoły. Druga połowa chodzi ul. 3 Maja, gdzie wcale nie jest lepiej. W tych miejscach jeździ się za szybko. Ostatnio na ul. Długiej mieliśmy dwa dachowania. Tak się kończy połączenie prędkości ze stanem tej drogi – mówił nam Paweł Pławiak, mieszkaniec Pruszkowa.   

Mieszkańcy pruszkowskiego Żbikowa proponowali coraz to nowe rozwiązania, które miałyby zniechęcić kierowców jadących ul. Długą do naciskania na pedał gazu. Zwłaszcza w okolicy szkoły. Wachlarz był szeroki: od progów zwalniających, przez stworzenie tzw. mijanek, po przewężenie drogi. Ze względu na charakter drogi starostwo wykluczyło wtedy montaż progów. To wzburzyło mieszkańców.

– Skoro starostwo „NIE ZAMIERZA” stawiać progów zwalniających, może w końcu postawi tam sygnalizację świetlną lub fotoradar. Zasłanianie się patrolami policji nic tu nie da, ponieważ nie mogą one być tam cały czas. Dla władz powiatu bezpieczeństwo mieszkańców a zwłaszcza dzieci chodzących do pobliskiej szkoły powinno być sprawą priorytetową – napisała w komentarzu pod jednym z artykułów Julka.

To głosy jakie padały po każdym naszym materiale opisującym kolizje i wypadki na Długiej. Co więcej, w tym rejonie zaczęły pojawiać się patrole policji, które monitorowały zachowania kierowców. Policja twierdzi, że sytuacja się unormowała. – Nie otrzymaliśmy ostatnio zgłoszeń z ul. Długiej. Ale mamy to miejsce na uwadze i doraźnie prowadzimy tam patrole – mówi nam podkom. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. – Jeśli dzieje się tam coś co niepokoi mieszkańców zachęcamy do zgłaszania problemów przez mapę zagrożeń – dodaje.

Powiat Pruszkowski nie pozostał jednak obojętny na apel mieszkańców i postanowił zadbać o bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 9. Na skrzyżowaniu ulic Długiej i Mostowej pojawi się sygnalizacja świetlna. – Staramy się odpowiadać na sygnały zgłaszane przez mieszkańców w miarę naszych możliwości i tak też było w tym przypadku. Wiemy, że mieszkańcom Pruszkowa szczególnie zależało na poprawie bezpieczeństwa w tej okolicy, przede wszystkim z uwagi na dzieci uczące się w pobliskiej szkole podstawowej, co znajdowało nieraz wyraz podczas spotkań, sesji Rady Powiatu, jak i na łamach WPR24. Słuchamy, działamy i robimy co w naszej mocy, aby dostosowywać plany inwestycji do realnych potrzeb mieszkańców – mówi nam Maksym Gołoś, starosta pruszkowski.

Starostwo ogłosiło już przetarg na wykonanie sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic Długiej i Mostowej. Ma ona działać od godz. 6 do godz. 22. Później będzie czynna tylko w trybie ostrzegawczym (żółte pulsacyjne światło). Starostwo nie wyklucza jednak możliwości przeprogramowania sygnalizatorów tak, by działały przez całą dobę.

W ramach tego zadania „światła” powstaną w jeszcze sześciu lokalizacjach na terenie powiatu, m.in. w Piastowie, Nadarzynie i Brwinowie. Sygnalizacja ma stanąć na wybranych skrzyżowaniach w ciągu 150 dni od momentu podpisania umowy z wykonawcą.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.