Koncepcja na zabytkowy pałac

Nadarzyn

Pałac w Młochowie to jeden z najpiękniejszych zabytków w naszym regionie. Władze Nadarzyna nazywają go „perełką”. Obiekt czeka jednak na gruntowny remont. I wiele wskazuje, że wreszcie do niego dojdzie.

Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie uznawany jest za perłę architektury klasycystycznej. W skład zespołu wchodzi pałac, park, dwie oficyny, oranżeria oraz park krajobrazowy o powierzchni blisko 17 hektarów. 

Pałac w Młochowie został zbudowany w latach 1804 – 1810, prawdopodobnie z inicjatywy Walerego Faustyna Sobolewskiego, szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obiekt zaprojektował architekt Jakub Kubicki. W trakcie I wojny światowej pałac uległ spaleniu, ale w 1939 roku został częściowo odbudowany. Podczas drugiej wojny światowej obiekt przejęli Niemcy. Potem, w czasach PRL-u, znalazł się rękach Skarbu Państwa. Od 1966 roku w pałacu siedzibę miał Instytut Ziemniaka (dziś Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin). Natomiast od 15 lat zespół pałacowo-parkowy jest własnością gminy Nadarzyn.

Kilka lat temu władze gminy postanowiły przeprowadzić rewitalizację przypałacowego parku. Zakres prac był szeroki i obejmował m.in. zabiegi pielęgnacyjne szaty roślinnej, budowę fontanny, renowację stawów, budowę nowych nawierzchni i oświetlenia oraz opracowanie szlaku dziedzictwa kulturowego. Rewitalizacja kosztowała 11,5 mln zł, z czego 6 mln zł pochodziło z unijnej dotacji. 

Władze Nadarzyna zapewniają od dawna, że kompleksową rewitalizację ma również przejść sam pałac. – Została opracowana koncepcja pałacu i oficyny w Młochowie. Zakończyliśmy I etap rewitalizacji kompleksu pałacowo-parkowego, który polegał na odnowieniu małej architektury w parku oraz rewitalizacji zieleni – mówi nam Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna. – Docelowo chcemy utworzyć w zespole pałacowo-parkowym centrum konferencyjno-szkoleniowe – dodaje. 

Gmina ogłosiła już przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej pałacu i oficyny. Projekty mają być gotowe do 30 sierpnia 2017 roku. Jednak już dziś wiadomo, co znajdzie się w budynkach. W pałacowej piwnicy działać będzie kuchnia restauracyjna, ze zmywalnią, magazynami i zapleczem socjalno-sanitarnym. W piwnicach znajdą się również pomieszczenia techniczne. Na parterze planowane jest stworzenie holu, sal restauracyjno-konferencyjnej i barowej. Znajdą się tu także pomieszczenia biurowe i jeden apartament hotelowy. Na piętrze ulokowana zostanie sala konferencyjna i cztery apartamenty hotelowe. Natomiast oficyna w całości będzie przekształcona w hotel.
Po renowacji budynki mają być energooszczędne. Wiadomo już, że pomieszczenia wewnętrzne zostaną oświetlone lampami LED, a sale konferencyjne będą klimatyzowane. Powstanie też system dozoru i alarmowania. 

A na kiedy przewidziano realizację projektu? – Szybkość wykonania inwestycji w znacznym stopniu zależy od możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych – zaznacza wójt Janusz Grzyb.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy