Komu ciemno na osiedlu?

Region

Na osiedlu przy ul. Pszczelińskiej po zmroku panują ciemności. Strach tamtędy przechodzić – mówią mieszkańcy Brwinowa. Osiedle jest normalnie oświetlone – twierdzi spółdzielnia.

Problem z oświetleniem osiedla znajdującego się w kwadracie ulic: Pszczelińska, Kraszewskiego, Kościuszki i Wilsona zgłosili nam mieszkańcy, którzy często po zmroku wracają tędy do domów. Skracają sobie drogę, idąc w kierunku ulic Kościuszki,  Kraszewskiego, Konopnickiej,Prusa i dalszych. – Jest to osiedle otwarte, a droga ze stacji jest tędy dużo krótsza, niż gdyby iść prosto ulicami – powiedział nam jeden z nich.

To teren spółdzielni

– Zwracaliśmy się z tym problemem do spółdzielni i do władz miasta, ale bez rezultatu – mówi inny mieszkaniec miasta. Jak nas poinformował, prośby do Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej „Osiedle” w Brwinowie oraz do Urzędu Gminy Brwinów o zainstalowanie oświetlenia były kierowane na przełomie 2009 i 2010 r. – Spółdzielnia odpowiedziała, że nie
zainstaluje dodatkowych lamp, a miasto – że nie ma pieniędzy, by to zrobić – dodaje. Radosław Kląskała, podinspektor ds. elektrycznych w Urzędzie Gminy Brwinów zaznacza, że oświetlenie wokół osiedla (na otaczających je ulicach) zapewnia gmina. – Natomiast teren osiedla nie jest własnością gminy. Kwestia oświetlenia leży już po stronie administratora nieruchomości, którym jest SMLW „Osiedle” – informuje.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, do spółdzielni nikt się nie zwracał w sprawie zainstalowania dodatkowych latarni.

Oświetlenie jest wystarczające

Władze spółdzielni są zdania, że na osiedle jest dostatecznie oświetlone. Dlatego nie widzą konieczności instalowania dodatkowych latarni na osiedlowych alejkach. Jak nas poinformowano, wszystkie bloki wyposażone są w oświetlenie zewnętrzne. Znajduje się ono przy każdej klatce wejściowej do budynków. Ponadto na dziewięciu z 13 bloków znajdują się lampy sodowe na wysięgnikach, które pełnią taką samą rolę, jak latarnie uliczne. Oświetlone są również parkingi i place zabaw znajdujące się w obrębie osiedla. Latarnie na okalających ulicach dodatkowo doświetlają teren osiedla. Zdaniem urzędników ze spółdzielni, to w zupełności wystarcza.

Rzeczywiście bloki stoją stosunkowo niedaleko siebie, a lampy przy klatkach wejściowych i latarnie na blokach świecą wystarczająco jasno. Trudno tu mówić o miejscach ciemnych i przez to niebezpiecznych. – Gdyby z takim problemem zgłosili się mieszkańcy osiedla, sprawa byłaby inna. Ale jeśli problem widzą tylko ci, którzy tędy przechodzą i twierdzą, że jest im za ciemno, to niech chodzą głównymi ulicami – powiedziano nam w spółdzielni.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.