Kolekcja warta miliony zaskakuje wciąż nowymi figurami… ze złomu

Pruszków

Takiej galerii jak ta nie znajdziecie nigdzie. To właśnie w Pruszkowie możecie podziwiać niezwykłe rzeźby stalowe wykonane ze złomu. Gdzie znajdzie tą nietypową kolekcję? W Galerii Figur Stalowych!

Galeria Figur Stalowych w Pruszkowie jest pierwszym na świecie miejscem, gdzie prezentowane są rzeźby stalowe, wykonane z elementów recyklingu złomu stalowego. Kolebką i naturalnym środowiskiem tej unikalnej kolekcji jest złomowisko  „Skup Złomu Przy Czołgu” w Pruszkowie, k. Warszawy. Pomimo zdobywania nowych lokalizacji w kraju, inicjator i kreator projektu – „Jose” Mariusz Olejnik, nieustannie rozwija kolekcję, która już do chwili obecnej pochłonęła ponad 20 mln złotych.  Każda nowopowstała figura ma swoją premierę właśnie w Pruszkowie.

To w Pruszkowie powstała pierwsza rzeźba – stolik ze szklanym blatem, który został wykonany z bloku silnika V8. Jednak obecne figury nie przypominają tej pierwszej prawie w żadnym aspekcie, oprócz… spawania. Najnowsze „eksponaty” są tak dopracowane, że nawet Pan „Jose” Mariusz Olejnik nie ukrywa emocji. 

120 rzemieślników międzynarodowego zespołu wykonuje obecnie na całym świecie te wyjątkowe rzeźby, nierzadko poświęcają tysiące godzin, aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich. Setki tysięcy elementów do budowy rzeźb dostarczane  są bezpośrednio  z rynków lokalnych, na których  pracują grupy naszych rzemieślników.  Wzorem dla nich są tylko grafiki, zdjęcia lub kadry z filmów uwielbianych przez miliony osób na całym świecie.

Wszystko zaczyna się niby zwyczajnie. Podstawowym budulcem figur jest złom stalowy w postaci kół zębatych, elementów skrzyń biegów, klocków hamulcowych, łańcuchów, wszelkiego rodzaju przekładni, śrub oraz nakrętek. 

„Technologia, z której powstają figury, nie posiada żadnych ograniczeń, dlatego możemy wykonać wszystko, zwierzęta, meble, figury, przedmioty użytkowe, rzeźby samochodów czyli, to co już istnieje, jak i projekty, które sami stworzymy”- mówi inicjator projektu. Nawet w  przypadku Stalowego Człowieka ponad 37 tys. nakrętek jest spawanych od środka. Po stoliku z silnika V8 powstawały w ten sposób rzeźby autorobotów, a następnie samochodów i inne.

Choć wydaje się to oczywiste, to jednak niezwykłe umiejętności i ogrom czasu decyduje o tym, że wszyscy – od najmłodszego do najstarszego pozostają pod niezwykłym wrażeniem kolekcji. Wykonanie rzeźby trwa od 1 miesiąca do 8 miesięcy. Modele samochodów są w 90% odzwierciedleniem bryły oryginału i powstają najdłużej bo aż 7000 roboczogodzin, wykonywane przez 4 rzemieślników.

Waga rzeźb kształtuje się na poziomie 50-100 kg (małe figury do 140 cm wysokości), 300-500 kg figury większe o wysokości do 230 cm, aż nawet do 1200 kg, w których zawiera się grupa rzeźb inspirowanych postaciami autorobotów o wysokości 320 cm, jak i modele super samochodów również przekraczających 1000 kg. Żadna z figur nie jest tworzona z odlewu ani przy pomocy ciężkich maszyn, do produkcji nie są używane żadne formy, jest to w 100% praca ręczna, do której wykonania potrzebna jest spawarka, palnik, młotek i przecinarka, co w obecnych czasach jest ewenementem, zwłaszcza przy takim materiale jak złom.

Dlaczego warto odwiedzić Pruszków właśnie teraz, w okresie ferii zimowych? Łączna liczba figur kolekcji Galerii Figur Stalowych to obecnie 400 pozycji, które znajdują się w różnych miejscach w Polsce. Jednak te dostępne w Pruszkowie, to najnowsze dzieła, które dopiero co ujrzały światło dzienne i wiele z nich nie zobaczycie nigdzie indziej. Po prostu trzeba to zobaczyć!

Więcej informacji można znaleźć:
Gallery of Steel Figures
Facebook – Galeria Figur Stalowych
Youtube – Gallery of Steel Figures

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy