Kolejowa makieta zawita do Grodziska

Grodzisk Maz.

„Wsiąść do pociągu byle jakiego” – śpiewała Maryla Rodowicz. Mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego korzystają niemal codziennie z usług kolei. Teraz pociągi będą mogli podziwiać w miniaturze.

W Grodzisku Mazowieckim pojawi się jedna z największych makiet kolejowych w Europie. Wszyscy zainteresowani będą mogli podziwiać ją już od 16 stycznia, kiedy zostanie zaprezentowana w hallu dworca PKP. Makieta będzie przedstawiona w skali 1:87. 

Trzy poziomy, 170 metrów torów i rozpędzone składy pociągów osobowych i towarowych, które mkną przez przemysłowe zabudowania i zatrzymują się na dworcu usytuowanym na przedmieściach dużego miasta. Charakter ulic i budynków przenosi obserwatorów do międzywojennej rzeczywistości. Na ulicach nie brakuje samochodów z lat 20., chodniki pełne przechodniów, a na peronie ludzie czekają na pociąg. Zapada zmrok. Zapalają się latarnie uliczne, jasno jest również w przedziałach pociągów pasażerskich. Wszystko wygląda niezwykle ciekawie.

Kolej to istotny element krajobrazu Grodziska Mazowieckiego. Skąd pomysł na zaprezentowanie makiety? – Inicjatorem był burmistrz Grzegorz Benedykciński, który podczas wizyty na sympozjum w Krynicy Górskiej zauważył taką makietę. Zainspirowała go i postanowił dołożyć wszelkich starań, aby pojawiła się w Grodzisku. W ubiegłym roku obchodziliśmy 170. rocznicą kolei warszawsko-wiedeńskiej. Nasze miasto ma silne związki z koleją – wyjaśnia Paweł Twardoch, dyrektor Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Makietę kolejową będzie można zobaczyć w hallu grodziskiego dworca PKP. – Już od wtorku trwają prace montażowe. W sobotę makieta zostanie zaprezentowana i będzie można ją podziwiać do 29 lutego. Przy okazji odwiedzający zyskają dodatkowe informacje. Podczas prezentacji autorzy będą opowiadali różne ciekawostki na temat kolei – mówi Twardoch.

Otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 stycznia, o godzinie 12.00 na Dworcu Kolejowym w Grodzisku. Makieta kolejowa została zaprojektowana i wykonana w skali HO przez inż. Janusza Cyndeckiego i Jacka Rozbickiego. Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach 10.00-16.00. Bilet kosztuje 3 zł. Zorganizowane grupy z placówek oświatowych z terenu gminy będą mogły zobaczyć makietę za darmo.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.