Kolejne inwestycje za unijne fundusze

Region

Gmina chce pozyskać kolejne pieniądze z funduszy Unii Europejskiej. Tym razem urzędnicy będą się starać o dofinansowanie termomodernizacji placówek oświatowych, zakup i montaż kolektorów słonecznych oraz promocję regionu.

Tylko w tym roku urzędnikom grodziskiego magistratu na inwestycje udało się pozyskać 30 mln zł unijnego dofinansowania inwestycji. I wciąż zabiegają o więcej pieniędzy.

Termomodernizacja

W ramach tego przedsięwzięcia mają zostać przeprowadzone termomodernizacje sześciu placówek oświatowych i sportowych, m.in. Przedszkola nr 7 przy ul. Kopernika oraz szkół podstawowych w Adamowiźnie i Książenicach. Dodatkowo na Pływalni Miejskiej „Wodnik” oraz hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 miałyby zostać uruchomione instalacje kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody. Obecnie wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia przeszedł ocenę formalną. Wyniki oceny merytorycznej, dokonywanej przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, będą znane prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca. W przypadku otrzymania dofinansowania, przewidywany termin zakończenia prac planowany jest na koniec czerwca 2012 r. Całkwity koszt inwestycji to ponad6,5 mln zł, a dofinansowanie z funduszy unijnych wyniosłoby 70 proc.

Kolektory słoneczne

Grodziski magistrat zakłada zakup i instalację zestawów solarnych dla mieszkańców gminy oraz wykonanie i uruchomienie instalacji pompy ciepła wraz z agregatem kogeneracyjnym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1. Dzięki dofinansowaniu, montaż zestawów solarnych byłby możliwy w 409 gospodarstwach. W przypadku rozpoczęcia przedsięwzięcia, mieszkańcy będą musieli pokryć część kosztów zakupu i montażu zestawów. Wniosek przeszedł już ocenę formalną, a ocena merytoryczna ma być dokonana do końca 2011 r.

Promocja regionu

Gmina chce utworzyć portal – bazę danych inwestorów oraz nakręcić i wyemitować film promujący znajdujące się tu strefy przemysłowe i prezentujący potencjał gospodarczy. Do tego planuje kampanie promocyjne w prasie i stacjach telewizyjnych oraz zorganizowanie Międzynarodowego Kongresu Przedsiębiorczości i Międzynarodowych Targów Produktów Regionalnych. Termin zakończenia wszystkich działań związanych z przedsięwzięciem planowany jest na koniec 2012 r., jednak ich rozpoczęcie uzależnione jest od otrzymania dofinansowania. Całość przedsięwzięcia kosztowałaby 928 tys. zł, a dofinansowanie wyniosłoby 85 proc.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.