Kolejne gminy z zakazem nocnej sprzedaży alkoholu

Region

Kilka dni temu pisaliśmy o uchwale radnych Podkowy Leśnej, którzy zakazali nocnej sprzedaży alkoholu w mieście-ogrodzie. Podobną decyzję podjęli ostatnio ich odpowiednicy w Grodzisku, a wcześniej także w Michałowicach i Brwinowie.

Informacja o nocnej prohibicji w Podkowie Leśnej wywołała bardzo dużo komentarzy naszych czytelników. Pod postem o zakazie sprzedaży alkoholu w godz. 22.00-6.00 rozgorzała emocjonująca dyskusja. Część osób popiera decyzję podkowiańskich radnych, część dziwi się takiemu rozwiązaniu. A tymczasem…

Na podobny krok zdecydowano się także w Grodzisku Mazowieckim na ostatniej przedwakacyjnej sesji. – Radni, stosunkiem głosów 12 za, 3 przeciw i 5 wstrzymujących, przyjęli uchwałę ograniczającą sprzedaż napojów alkoholowych. Jej podjęcie było związane z koniecznością dostosowania do znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Znowelizowane przepisy wymuszają, m.in. limitowanie także tych miejsc, gdzie sprzedawane jest wyłącznie piwo. Dużą zmianą jest wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na terenie całej Gminy. Zakaz będzie obowiązywał od godz. 23.00 do 5.00 rano. Nie dotyczy on restauracji i barów – informuje grodziski magistrat.

Przypominamy też, że identyczne uchwały jeszcze wcześniej przyjęto w Brwinowie („zabrania się nocnej sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 4,5 proc za wyjątkiem piwa przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, między godzinami 22.00 a 6.00”) i w Michałowicach („ustala się ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych polegające na zakazie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży prowadzonej pomiędzy godziną 23.00 a 6.00”).

Skąd ta nagła mobilizacja lokalnych samorządów w kwestii sprzedaży alkoholu? Możliwość prowadzenia ograniczeń dała gminom znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nie jest to obowiązek, ale praktyka pokazuje, że coraz więcej jednostek się na to decyduje.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Piszcie w komentarzach.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.