Kolejne burzliwe spotkanie w sprawie CPK

Region

We wtorek w Szymanowie (gmina Teresin) odbyło się kolejne burzliwe spotkanie mieszkańców z Mikołajem Wildem, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy zapowiedzieli protesty przeciw inwestycji.

Temperatura sporu o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego sięga zenitu. Jak informowaliśmy kilka dni temu, prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę dotyczącą inwestycji, co oznacza, że przygotowania do jej rozpoczęcia mogą nabrać tempa. Dla mieszkańców leżącego w trzech gminach (Baranów, Teresin, Wiskitki) terenu oznacza to konieczność opuszczenia swoich domów, gdzie wielu z nich mieszka od urodzenia, a ich rodziny nawet od pokoleń.

Trudno więc się dziwić, że perspektywa przymusowego wysiedlenia w zupełnie inne miejsce i na nieznanych jeszcze warunkach budzi tak duży opór. Dowodem na to jak wielkie są to emocje, było wtorkowe spotkanie Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, które odbyło się w szkole podstawowej w Szymanowie. Zebrani na nim mieszkańcy nie przyjęli argumentacji przedstawiciela rządu, zapowiedzieli protesty w Warszawie. – Pójdziem szturmem na parlament! Nie wydziedziczycie nas – krzyczał jeden z mieszkańców.

Kilka tygodni temu w podobnej atmosferze przebiegło spotkanie z Mikołajem Wildem w Baranowie. Podobnie zapewne będzie w najbliższy czwartek, 7 czerwca, w Wiskitkach (godz. 18.00 hala sportowa przy ul. Kościuszki), gdzie Wild również spotka się z mieszkańcami.

Przypominamy, że nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli powinien być otwarty w 2027 r.

Zanim jednak się to stanie, zamieszkany teren o powierzchni 66 km kw. musi zostać wysiedlony.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.