Kolejna blokada dróg w proteście przeciwko 400kV

Grodzisk Maz.

Tym razem przeciwko powstaniu linii 400kV zaprotestują głównie mieszkańcy gminy Grodzisk Mazowiecki. W piątek, 22 kwietnia, przez pięć godzin będą blokować przejazd w rejonie węzła autostradowego A2 w miejscowości Tłuste.

Sprawę opisywaliśmy wielokrotnie. 70-metrowe słupy wysokiego napięcia miałyby pojawić się m.in. na terenie Jaktorowa i Żabiej Woli. Z takim przebiegiem linii 400kV walka trwa od ponad roku. Kilka tygodni temu część mieszkańców i stowarzyszeń zdecydowała się odstąpić od rozmów z inwestorem, czyli spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Jak twierdzą, ich głos był ignorowany. Zdecydowali się więc na ostateczność – 6 i 15 kwietnia na kilka godzin zablokowali zjazd z autostrady A2 w miejscowości Tłuste, drogę wojewódzką nr 50 w Guzowie oraz trasę katowicką w miejscowości Oddział.

W nadchodzący piątek szykuje się kolejny protest. Tym razem wezmą w nim udział głównie mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego. Stowarzyszenie Nasza Gmina Jaktorów, które wraz ze Stowarzyszeniem Trudności Usuwamy Razem współorganizowało poprzednie protesty, nie zamierza dłużej blokować ulic. Zatem to nie oni są odpowiedzialni za zorganizowanie kolejnej blokady. – Stwierdziliśmy w większym gronie organizatorów i mieszkańców, że ostatnie protesty spełniły swoje zadanie. Pokazały siłę sprzeciwu i determinację Jaktorowa. Choć nie wykluczamy innych protestów oraz ponownych blokad ulic, to póki co rezygnujemy z tej formy i czekamy na jakąkolwiek odpowiedź ze strony inwestora, bowiem lada chwila mają zapaść decyzje w tej sprawie. W każdym razie piątkowy protest nie jest pod naszą egidą – mówi nam Anna Kurzela-Szybilska, prezes Stowarzyszenia Nasza Gmina Jaktorów.

O kolejnej blokadzie zjazdu z autostrady A2 w miejscowości Tłuste można przeczytać TUTAJ. Organizatorzy utworzyli specjalne wydarzenie na facebooku. – Zaplanowane protesty odbędą się na węźle A2 w miejscowości Tłuste w piątki w godzinach 15.00-20.00. To ważne dla Ciebie! Musimy być razem! – czytamy na ulotce opublikowanej przez organizatorów protestu na facebooku.

Policja została poinformowana o planowanej akcji. – Tak, wiemy o proteście, wszystko zostało zgłoszone. Jego przebieg będzie prawdopodobnie taki sam jak ostatnio – mówi asp. Sławomir Janowiec z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Jak informują organizatorzy protest jest głosem rozpaczy w obronie niegodziwego niszczenia gminy. Tak, że 22 kwietnia kierowcy będą musieli zmagać się z dużymi utrudnieniami w ruchu drogowym, co potwierdziły poprzednie blokady. Jedyną dobrą informacją jest to, że protestujący nie zablokują ponownie trasy katowickiej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.