Koleje Mazowieckie będą miały nowe składy

Kolej

W czerwcu Koleje Mazowieckie ogłosiły przetarg na zakup 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych. To rekordowe zamówienie bowiem KM na zakup składów przeznaczy ponad 2 miliardy złotych.

Koleje Mazowieckie w swoim taborze mają dziś 316 pojazdów. Głównie to ezt-y, wagony piętrowe, lokomotywy push-pull oraz spalinowe autobusy szynowe. Większość składów choć przeszła modernizację to ma już swoje lata. Dlatego KM chcą wycofać z ruchu aż 39 ezt i zastąpić je nowymi.

Przetarg na zakup 71 ezt-ów został już rozstrzygnięty. Przewoźnik przy ocenie ofert pod uwagę brał aż 15 różnych kryteriów. Za najkorzystniejszą uznano propozycję firmy Stadler. – Wszystkie trzy złożone oferty były interesujące i za nie dziękuję. Niestety, mogliśmy wybrać tylko jedną i najkorzystniejszą dla Kolei Mazowieckich propozycję, według ściśle określonych kryteriów, a tę złożyła firma Stadler. Gratulacje. Liczymy na rychłe podpisanie umowy z wybranym dostawcą elektrycznych zespołów trakcyjnych i czekamy na dostarczenie pierwszych pojazdów pod koniec 2018 roku – mówi Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich.

Realizacja zamówienia będzie się odbywać w trzech etapach. Pierwszy obejmuje dostawę sześciu pięcioczłonowych składów. Stadler ma na to czas do 2018 r. Drugi to dostawa kolejnych 10 składów, ale już tylko dwuczłonowych (do 2019 r.) Natomiast od 2019 do 2022 r. Stadelr ma dostarczyć 55 pięcioczłonowych składów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.