„Kocia Przystań” już działa

Pruszków

W Pruszkowie powstało wyjątkowe miejsce dla bezdomnych czworonogów. „Kocia Przystań” da schronienie potrzebującym pomocy zwierzakom.

Ten specjalny punkt dla kocich rozbitków prowadzony jest przez Pruszkowskie Stowarzysznie na Rzecz Zwierząt. – „Kocia Przystań” może dać schronienie ok. 25 kotom na raz (obecnie przebywa w niej 11 kotów). Codziennie są na miejscu obecni wolontariusze którzy zajmują się karmieniem, sprzątaniem oraz zapewnianiem rozrywki naszym ogonom. Obiekt jest monitorowany, więc wszelkie próby podrzucania kartonów z kociakami spotkają się ze zdecydowaną reakcją – informują na Facebooku przedstawiciele Stowarzyszenia. – Pamiętajcie jednak, że ten odpowiednik Punktu Adopcyjnego nie jest otwarty całą dobę, aby nas odwiedzić trzeba się wcześniej umówić, zapraszamy w przypadku zainteresowania adopcją lub chęci pomocy w ramach wolontariatu – dodają.

O szczegóły zapytaliśmy Ilonę Mlastek, która opiekuje się „Kociarnią”. Dlaczego akurat dla kotów powstało takie miejsce? – Kotów mamy bardzo dużo, sporo więcej niż psów. Mamy w Pruszkowie trzy kocie organizacje, ta pomoc rozkłada się, ale to i tak za mało. Kociarnia powstała po to, aby zabezpieczyć koty do momentu znalezienia domu lub domu tymczasowego. Ma być punktem doraźnym, gdzie koty mogą się socjalizować, my możemy je sprawdzić, doleczyć – mówi przedstawicielka Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt.

Punkt udało się uruchomić m.in. dzięki pomocy finansowej urzędu miasta. Miesięczne koszty utrzymania „Kociej Przystani” są jednak dość duże. Dlatego Stowarzyszenie prosi o wsparcie swojej działalności. – Może się to wydać nieprawdopodobne, ale naprawdę bardziej opłaca się utrzymywać lokal niż płacić za pobyt zdrowych kotów w lecznicach i hotelach, nie wspominając nawet o nieporównywalnie większym komforcie dla zwierząt. Niemniej jednak, „Kocia Przystań” jest tylko częściowo finansowana z dotacji otrzymanej od Miasta Pruszkowa. Nie ukrywamy, że dużo zaryzykowaliśmy rozpoczynając ten projekt, gdyż miesięczne koszty utrzymania lokalu to ok. 2500 zł. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli zechcecie wesprzeć również to nasze, bardzo potrzebne w Pruszkowie przedsięwzięcie – czytamy na Facebooku Stowarzyszenia.

„Kocią Przystań” można wspierać także karmą, kocami, drapakami i zabawkami dla kotów. Wszystkie informacje na temat potrzeb i działania „Kociarni” dostępne są na Facebookowym profilu Stowarzyszenia oraz pod numerem 698 940 066.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.