Kłopot z wykonawcami, przetargi bez rozstrzygnięcia

Region

Środek wakacji, a zarazem szczyt sezonu inwestycyjnego, przynosi kiepskie informacje dla gmin i mieszkańców. Wiele miejskich i gminnych przedsięwzięć może stanąć, bo albo nie ma na ich wykonanie chętnych firm, albo ceny znacznie przewyższają możliwości samorządów.

– Ceny skoczyły. Nie rozstrzygamy przetargów – w dość dramatycznym tonie poinformował na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. – Prowadzenie prac budowlanych od co najmniej dwóch lat jest zmorą każdego inwestora. Brakuje wykonawców, rąk do pracy i materiałów budowlanych. Terminy usług są bardzo odległe, a ceny skoczyły nawet o 100 proc – dodaje.  

Z powodu zbyt wysokich cen zaproponowanych przez firmy, które stanęły do przetargów, w Podkowie unieważniono już kilka postępowań. – Unieważniamy przetargi ze względu na bardzo wysokie koszty. I tak, przetarg na ulicę Dębową na odcinku Sosnowa -Bukowa ogłoszony w marcu tego roku z powodu zbyt wysokiej ceny został unieważniony. Zakładana przez nas maksymalna cena przebudowy tej ulicy nie powinna być wyższa niż 120 000 zł, a wpłynęły dwie oferty na kwotę: 215 250 zł i 251 619 zł. Niestety, mieszkańcy Dębowej pozostają dalej bez utwardzonej nawierzchni – tłumaczy Tusiński.

Podobnie zakończyły się poszukiwania wykonawcy przebudowy ulic Modrzewiowej i Kościelnej. Podkowiański urząd miasta na inwestycję chciał przeznaczyć 1,7 mln zł. A jedyna oferta opiewała na prawie 3 mln zł… O pół miliona droższa niż możliwości finansowe Podkowy jest też rewitalizacja stawu w Parku Miejskim.

Miasto-ogród nie jest wyjątkiem. Z identycznymi kłopotami borykają się też inne gminy. Kilkukrotnie informowaliśmy m.in. o trudnych poszukiwaniach wykonawcy przebudowy skrzyżowania Żyrardowskiej i Chełmońskiego w Grodzisku (czytaj tu) czy o braku firm zainteresowanych budową toru pump track w Brwinowie (więcej tu).

Co w tej sytuacji mogą zrobić władze gmin? Niestety, tylko czekać…

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.