Klimatyzacja musi działać w upały

Region

Ponad jedna trzecia stołecznych autobusów wyposażona jest w klimatyzację.  Zarząd Transportu Miejskiego nasilił kontrole.

Wszyscy przewoźnicy autobusowi – Miejskie Zakłady Autobusowe oraz firmy Mobilis, PKS Grodzisk Mazowiecki i ITS Michalczewski zobowiązani są w umowach do utrzymania w pojazdach temperatury w przedziale 18 – 25 stopni Celsjusza. Powyżej 25 stopni klimatyzacja powinna włączyć się automatycznie.

Kontrola klimatyzacji jest w ostatnich dniach jednym z priorytetów podczas działań prowadzonych przez służby nadzoru ruchu ZTM. Od początku lipca, w wyniku takich kontroli, po wykryciu nieprawidłowości na przewoźników nałożonych zostało 230 kar (MZA – 29, Mobilis – 60, PKS Grodzisk – 117, ITS Michalczewski – 24). W kilkunastu przypadkach nieprawidłowości dotyczyły niestosowania przez kierowców „ciepłego guzika” (w pojazdach klimatyzowanych pasażerowie powinni sami otwierać drzwi przez całą dobę).

Sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej pasażerowie mogą zgłaszać ZTM pod numer infolinii (22)194 84.

Trafiające do ZTM sygnały o tym, że w pojeździe komunikacji miejskiej nie działa klimatyzacja, są przesłanką do skontrolowania wskazanego przez pasażera pojazdu. Zgłoszenia zdarzeń, kiedy kierowca odmówił włączenia systemu chłodzenia są przekazywane właściwemu przewoźnikowi, który powinien wyjaśnić sytuację i w razie potwierdzenia się zarzutów – wyciągnąć konsekwencje wobec swojego pracownika. Jeśli informacja przekazywana jest ZTM z podaniem przez pasażera danych personalnych i adresowych, traktowana jest jako oficjalna skarga. W takim przypadku, po przesłaniu sprawy przewoźnikowi jest on zobowiązany nie tylko zweryfikować dane zdarzenie, ale także udzielić pisemnych wyjaśnień pasażerowi.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.