Kierowcy zapinajcie pasy bezpieczeństwa!

Region

Dziś, przez cały dzień policjanci będą sprawdzali czy kierowcy pamiętają o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze również zwrócą uwagę na przestrzeganie przepisów dotyczących prawidłowego przewożenia dzieci.

Taryfy ulgowej nie będzie, zapowiadają policjanci. Nie przestrzeganie przepisów dotyczących zapinania pasów bezpieczeństwa, to jedno z najczęstszych wykroczeń u kierowców. Problem ten nie dotyczy wyłącznie kierujących, ale i pasażerów, którzy równie często podróżują bez zapiętych pasów.

Dziś przez cały dzień policjanci będą prowadzić akcję „Pasy”. – Funkcjonariusze będą zwracali szczególną uwagę na to czy kierowcy mają zapięte pasy bezpieczeństwa i czy prawidłowo przewożą dzieci – mówi asp. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. Czym skończy się jazda bez pasów? – Jeżeli kierujący dopuszczą się tego wykroczenia grozi im mandat w wysokości 100 zł i dwa punkty karne, natomiast gdy przewożą pasażera bez zapiętych pasów punkty rosną do czterech – dodaje.

Największym brakiem odpowiedzialności wykazują się osoby, które nieprawidłowo przewożą swoje pociechy. Za to wykroczenie taryfikator przewiduje mandat w wysokości 150 zł i sześć punktów karnych. Warto dodać, że w fotelikach powinny być przewożone dzieci do 150 cm wzrostu.

Zatrzymani kierowcy najczęściej tłumaczą się, że wyjechali tylko na moment do pobliskiego sklepu, spieszą się lub pasy ograniczają ich ruchy. Policjanci spotkali się także z takimi tłumaczeniami, że niezapięte pasy w przypadku poważnego wypadku mogą uratować życie.

A jak wynika z policyjnych statystyk, pasy zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo. Wystrzelenie poduszki powietrznej nawet przy niegroźnej kolizji, kiedy mamy niezapięte pasy może skończyć się poważnymi obrażeniami.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.