Kierowcy uszkadzają półrogatki

Kolej

Urządzenia samoczynnej sygnalizacji na przejeździe WKD w Otrębusach zostały uruchomione niespełna trzy tygodnie temu, a już doszło do wielu awarii wywołanych przez kierowców.

W połowie lutego przewoźnik rozpoczął komisyjne odbiory instalacji na swoich ośmiu przeprawach kolejowych. Przedstawiciele Warszawskiej Kolei Dojazdowej, policji oraz zarządcy infrastruktury drogowej weryfikowali poprawność funkcjonowania wybudowanych elementów samoczynnej sygnalizacji i nowych zabezpieczeń, w tym półrogatek, na przejazdach. Procedury odbioru trwały kilka dni i składały się z wielu ważnych etapów.

Półrogatki w ciągu ul. Natalińskiej w Otrębusach zostały uruchomione 24 lutego. Jednak wielu kierowców nie może przyzwyczaić się do nowych urządzeń. – Na przejeździe w Otrębusach niemalże codziennie dochodzi przynajmniej do jednej awarii nowo zainstalowanych półrogatek. Zawsze jest ten sam schemat. Kierowcy wjeżdżają na migających czerwonych światłach sygnalizacji, a półrogatka uderzając o samochód blokuje się i nie można przejechać. W efekcie na ul. Natalińskiej tworzy się zator. Pragnę zwrócić uwagę, że mieszkańcy niejednokrotnie twierdzili, że szlabany będą problemem, co się potwierdza – czytamy w wiadomości wysłanej na adres kontakt@wpr24.pl.

Postanowiliśmy sprawdzić do ilu takich awarii doszło od momentu uruchomienia półrogatek. – Z zapisów Urządzeń Zdalnej Kontroli i systemu monitoringu na wymienionym przejeździe w okresie od dnia 24 lutego zarejestrowano 15 incydentów polegających na lekceważeniu przez kierujących pojazdami samochodowymi sygnału „Stój", czyli czerwonego światła sygnalizatora drogowego i wjechanie przez kierujących pojazdami na zamykający się drąg rogatki – informuje Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

Przewoźnik potwierdza, że takie awarie powodują utrudnienia w ruchu drogowym. Ich usunięcie nie jest takie proste i nie następuje natychmiastowo.  – Każdorazowo konsekwencją takiego incydentu jest uszkodzenie napędu drąga rogatki oraz konieczność przeprowadzenia prac naprawczych i regulacyjnych. Tego rodzaju incydenty wynikłe z braku przestrzegania przepisów „Prawo o ruchu drogowym” oprócz wymienionych wcześniej konsekwencji dla zarządcy infrastruktury powodują także utrudnienia w ruchu drogowym na przejeździe – mówi Kulesza.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy