Kierowcy: przystanek za słabo oznakowany

Pruszków

Od jakiegoś czasu przy ul. Kościuszki w Pruszkowie funkcjonuje przystanek autobusowy. Kierowcy nie mogą przyzwyczaić się do nowej organizacji ruchu i narzekają na to że dostają mandaty...

Wracamy do tematu niewłaściwego parkowania w rejonie przystanku autobusowego. Przypomnijmy. Wraz z zamknięciem linii kolejowej 447 uruchomiono autobusową komunikację zastępczą. Aby ulżyć podróżnym na terenie miasta pojawiły si nowe przystanki autobusowe. Jeden budzi szczególne kontrowersje. Chodzi o przystanek Kościuszki04. Podróżni podkreślają, że kierowcy nie respektują znaku i parkują na przystanku co utrudnia im wsiadanie i wysiadanie z autobusu. Kierowcy tłumaczą się natomiast, że przystanek jest za słabo oznakowany. Kierowcy parkują jak parkowali, a straż miejska wlepia mandaty.

– Na ul. Kościuszki od kilku dni pełnią służbę strażnicy miejscy i przez cały dzień wypisują mandaty za parkowanie w strefie przystanku autobusowego (zastępczej komunikacji). Wcześniej w tym miejscu została namalowana białą farbą strefa parkowania, to oznakowanie na chodniku dalej jest ale strażnicy twierdzą że teraz jest ono nieważne. Może warto by było pomyśleć o dodatkowym oznakowaniu poziomym na chodniku w tej strefie. Zostały wystawione już setki mandatów może warto by przestrzec mieszkańców przed kolejnymi mandatami, tym bardziej że chyba każdy mieszkaniec wpr zdaje sobie sprawę z problemem braku miejsc parkingowych w naszym mieście (pisownia oryginalna – przyp. red.) – napisał do nas Grzegorz.

Kierowcy z reguły jeżdżą na pamięć, o tym wie chyba każdy. Dlatego sugestia lepszego oznakowania przystanku – choć jest tam odpowiednie oznakowanie zarówno pionowe oraz poziome – wydaje się całkiem sensowna. O to czy jest szansa na dodatkowe oznakowanie przystanku zapytaliśmy pruszkowskich włodarzy. – Oczywiście postaramy się coś z tym zrobić – powiedział nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Pruszkowska straż miejska zaznacza jednak, że oznakowanie ich zdaniem jest prawidłowe i wystarczające. Oznakowanie poziome na jezdni wyznacza odległość 15 m w jedną i w drugą stronę od słupka przystanku autobusowego. Kierowcy muszą zwracać większą uwagę w tym miejscu.

Za gapiostwo lub celowe ignorowanie znaków sypią się więc mandaty. Ile ich już wystawiono? Strażnicy zaprezentowali nam statystyki. – Od dnia 4 sierpnia, czyli od dnia obowiązywania w tym miejscu nowej organizacji podjęto około 150 interwencji. Część z nich zakończyła się: około 60 mandatów karnych, około 100 pouczeń. Dalsza część jest w toku prowadzonych czynności wyjaśniających, które zmierzają do ukarania kierowców – z powodu braku stawiennictwa na wystawione wezwania – informuje pruszkowska straż miejska.

Każda interwencja to zazwyczaj kilka lub kilkanaście wystawionych mandatów i udzielonych pouczeń. Strażnicy systematycznie prowadzą w tym miejscu kontrole. W ciągu jednej doby potrafią zjawić się przy ul. Kościuszki nawet 5-6 razy. Część z tych interwencji to odpowiedź na zgłoszenia telefoniczne. Strażnicy podkreślają, że liczba interwencji spada ale bardzo powoli. Zwłaszcza, że kierowcy zwyczajnie nie zwracają uwagi na oznakowanie.

Wszystko wskazuje na to, że problem z nieprzepisowym parkowaniem się skończy. Przed przystankiem ustawiane są słupki, które uniemożliwią kierowcom zostawienie swoich aut w obrębie przystanku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.