Kiedy znikną plakaty wyborcze?

Region

Po każdych wyborach powraca pytanie o to, kto powinien posprzątać plakaty, ulotki inne materiały, które kandydaci tak chętnie kolportowali podczas kampanii.

Od wyborów parlamentarnych minęły już prawie trzy tygodnie, a na ulicach Pruszkowa, Grodziska i innych miejscowości regionu wciąż możemy natknąć się na plakaty, w których przemawiają do nas doszli i niedoszli posłowie i senatorowie. W tegorocznej kampanii jest ich co prawda mniej niż w poprzednich, ale problem pozostaje ten sam. Kto powinien je posprzątać?

Sprawę reguluje Kodeks wyborczy z 5 stycznia 2011 r. Z jego zapisów wynika, że obowiązek ten spoczywa na pełnomocnikach komitetów wyborczych, którzy muszą „posprzątać” po kampanii w terminie 30 dni od dnia wyborów. Dlatego też każdy plakat i każda ulotka muszą zawierać informacje o tym, do którego komitetu należą. W ten sposób najłatwiej zidentyfikować „winnych”, jeśli w ustawowym terminie takie materiały nie znikną z naszych ulic.

Po upływie 30 dni, w razie niedopełnienia obowiązku przez pełnomocników, powinność usunięcia materiałów wyborczych spada na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Co istotne, samorządy nie opłacają sprzątania z własnej kieszeni, lecz obciążają kosztami prac komitety wyborcze.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.