Kiedy pojawią się nowe linie?

Pruszków

Mieszkańcy Pruszkowa zastanawiają się, czy na początku przyszłego roku na ulicach pojawią się autobusy nowych linii miejskich. – Mamy grudzień, wyników konsultacji brak, a przetargu tym bardziej – podkreślają.

Zgodnie z zapowiedziami pruszkowska komunikacja miejska w 2016 roku ma zostać rozszerzona o dodatkowe dwie linie autobusowe. Pojazdy z numerem 5 mają umożliwić mieszkańcom dzielnicy Malichy dojazd do centrum miasta. Natomiast autobusy linii 6 będą kursować na linii Pruszków – Ożarów Mazowiecki. Aby dostosować ofertę do oczekiwań podróżnych pruszkowski magistrat przeprowadził konsultacje społeczne. Swoje opinie można było zgłaszać do 14 września. Problem jednak w tym, że mieszkańcy nie mogli zapoznać się z wynikami konsultacji, bowiem nie zostały one opublikowane na stronie internetowej miasta.

Zastrzeżenia w tej sprawie zgłosił nam jeden z czytelników. – Warto by było poruszyć temat komunikacji miejskiej. Konsultacje zakończyły się 14 września, przetarg miał być ogłoszony pod koniec października, a jeszcze wcześniej spodziewane były wyniki konsultacji społecznych. Mamy grudzień wyników konsultacji brak, a przetargu tym bardziej. Mieszkańcy są coraz bardziej niezadowoleni z tej ciszy. Myślę że po tak długim czasie warto wrócić do tematu. Tym bardziej, że właściwie oprócz tego, że linia 6 dotrze w wybranych kursach do Ożarowa Mazowieckiego, nic nie wiadomo – czytamy w mailu nadesłanym przez Michała.

Postanowiliśmy sprawdzić co się dzieje w tej sprawie. – Czekamy na uzgodnienia z gminami Brwinów, Michałowice i Ożarów Mazowiecki. Część naszych linii będzie zatrzymywała się na przystankach w tych gminach. Jeśli uzgodnienia otrzymamy do końca roku, to jest szansa że tuż po Nowym Roku ogłosimy przetarg na obsługę sześciu linii autobusowych. Liczymy na to, że autobusy na nowych zasadach zaczną kursować od 1 marca – mówi Agnieszka Miros z Wydziału Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Pruszkowie.

Jakie postulaty zgłoszone przez mieszkańców i podróżnych w trakcie konsultacji społecznych zostaną wcielone w życie? – Niestety nie mogliśmy uwzględnić wszystkich zgłoszonych wniosków, ale postaraliśmy się wybrać te najpilniejsze. Niektóre linie będą kursować w weekendy. Nie planujemy jednak jakiejś zawrotnej liczby kursów – twierdzi Agnieszka Miros. – W przetargu znajdą się zapisy dotyczące wieku taboru, to będzie jedno z kilku kryteriów oceny. Dodatkowo wszystkie pojazdy będą miały ujednolicona kolorystykę i oznakowanie – dodaje.

To nie koniec rewolucji. Zmiany pojawią się też w taryfie biletowej. Posiadacze Pruszkowskiej Karty Mieszkańca za bilet jednorazowy zapłacą symboliczną złotówkę. Pozostali – 3 zł. Bilet będzie ważny godzinę i pozwoli na przesiadanie się do autobusów pozostałych linii bez konieczności zakupu kolejnego biletu. Co więcej: mieszkańcy będą mogli kupić bilety miesięczne, które formą będą nieco przypominały Warszawską Kartę Miejską. Taki bilet będzie bowiem obowiązywał na wszystkich sześciu liniach. Cena? Dla posiadaczy Pruszkowskiej Karty Mieszkańca – 50 zł, dla pozostałych – 90 zł.

Zgodnie z zapewnieniami urzędników wyniki konsultacji społecznych niebawem pojawią się na stronie internetowej miasta.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.