Kiedy pojawią się miejskie rowery?

Pruszków

Mieszkańcy Pruszkowa z niecierpliwością czekają na uruchomienie systemu wypożyczalni miejskich rowerów. Kiedy jednoślady będą ponownie dostępne?

System wypożyczalni miejskich rowerów działa już w kilku miejscowościach w naszym regionie. Zapoczątkowała go Warszawa. Później wypożyczalnie pojawiły się w kolejnych gminach. Rowery miejskie zawitały również do Pruszkowa. Tu system wystartował we wrześniu ubiegłego roku. Został uruchomiony pilotażowo zaledwie na dwa miesiące. W ekspresowym tempie zyskał popularność. Mieszkańcy do swojej dyspozycji mieli 48 rowerów rozmieszczonych w sześciu różnych lokalizacjach. Rowery wypożyczono 1500 razy. Warto tu podkreślić, że wynik ten został osiągnięty w jesienne miesiące, które ze względu na pogodę nie zachęcały do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. 

Na początku listopada ubiegłego roku pruszkowscy włodarze zapewniali, że wypożyczalnie miejskich rowerów wrócą również w kolejnym sezonie. Co więcej zaplanowano zwiększenie liczby stacji z sześciu do ośmiu.

Sezon rowerowy rusza już 1 marca. Postanowiliśmy, więc sprawdzić jak idą przygotowania do uruchomienia systemu w tym roku. 

Okazuje się, że Pruszkowski Rower Miejski powróci. Jednak wystartuje nieco później. – W Pruszkowie system wypożyczalni zacznie działać nieco później, bo od 1 kwietnia. System ma funkcjonować do końca listopada. Dla mieszkańców szykują się również zmiany. Pruszkowski Rower Miejski będzie w pełni kompatybilny z systemem działającym w Michałowicach i Warszawie. W tej sprawie podpisaliśmy już list intencyjny z warszawskim Zarządem Dróg Miejskich i gminą Michałowice – mówi nam Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. – Rowery z tych miejscowości będzie można zostawiać na stacjach w Pruszkowie, a nasze będzie można oddawać na terenie gminy Michałowice lub w stolicy – dodaje. 

Kompatybilność tych trzech systemów oznacza, że zmienią się również zasady wypożyczeń. W tym przypadku zarówno w Pruszkowie, jak i w Michałowicach przyjęte zostaną zasady i stawki obowiązujące w warszawskim Veturilo.

Więcej stacji
To nie koniec zmian. Jak już wspomnieliśmy zwiększy się również liczba stacji działających w ramach PRM. W nowym sezonie dostępnych będzie aż osiem stacji. Utrzymane zostaną punkty wypożyczeń przy stacji WKD, w dzielnicy Gąsin, w Parku Mazowsze oraz w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 2. W tym ostatnim przypadku stacja z rejonu studni wody oligoceńskiej zostanie przeniesiona w rejon wejścia do szkoły od ul. Plantowej. – Jeśli chodzi o dodatkowe stacje to planujemy je uruchomić w dzielnicy Ostoja oraz na przy Centrum Kultury i Sportu przy ul. Bohaterów Warszawy 4 – podkreśla Landowski. Dwie pozostałe stacje będą, tak jak dotychczas, umieszczone na terenie powierzchni magazynowych MLP I i II (sponsoruje je MLP Group).

W praktyce, dzięki kompatybilnością z systemami warszawskim i michałowickim mieszkańcy Pruszkowa do swojej dyspozycji będą mieli znacznie więcej stacji. – Michałowice niejako okalają Pruszków. Nasi mieszkańcy będą mogli więc wypożyczyć rower w Komorowie, a oddać w Ursusie – zaznacza wiceprezydent. 

Bez tandemu
Z jakich rowerów będą mogli korzystać pruszkowianie? Tu szykuje się kilka zmian. Wiadomo już, że w tym roku mieszkańcy nie będą mogli korzystać z tandemów, które cieszyły się powodzeniem tylko w początkowych tygodniach działania PRM. Pod znakiem zapytania stanęły również rowery dziecięce. – Mieliśmy dużo zastrzeżeń i uwag do rowerów dziecięcych. Rozważamy nawet ich likwidację. Wszystko zależy od firmy, która będzie zajmować się obsługą systemu i tego czy będzie w stanie dostarczyć takie pojazdy dla dzieci, które będą satysfakcjonowały mieszkańców – dodaje wiceprezydent Pruszkowa. 

Pewne jest również to, że w Pruszkowie, póki co nie będą dostępne rowery typu cargo. – Na ten moment nie planujemy wprowadzenia takich rowerów w naszym systemie. Jeden taki rower zajmuje trzy miejsca przeznaczone dla zwykłych rowerów. Ciężko byłoby nam również wytypować lokalizację, w której te jednoślady mogłyby być zostawiane – dodaje Landowski.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.