Kiedy kampus PAŻP w Regułach?

Michałowice

Inwestycje Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na terenie gminy Michałowice budzą duże zainteresowanie mieszkańców. Zapytaliśmy Agencję o szczegóły tych przedsięwzięć.

O tym, że Agencja planuje budowę wież radiokomunikacyjnych i swojego kampusu na terenie Reguł i Pęcic wiadomo od dawna. Kilka lat temu PAŻP nabyła od Agencji Nieruchomości Rolnych działkę położoną między al. Powstańców Warszawy, przedłużeniem 
ul. Granicznej i torami WKD oraz grunty w Pęcicach, gdzie staną ośrodki radiokomunikacyjne. Na jakim etapie są obie inwestycje? – Budowa obiektów radiokomunikacyjnych w Regułach i Pęcicach planowana jest do realizacji w 2019 r. W tym zakresie podpisana jest umowa z wykonawcą. Kampus PAŻP w Regułach jest obecnie w fazie przygotowawczej, trwają prace projektowe. Termin realizacji zasadniczych prac budowlanych planowany jest na lata 2022-2024 – mówi nam Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy PAŻP.

Z dwóch przedsięwzięć jakie PAŻP planuje w Regułach i Pęcicach zdecydowanie większy rozmach ma kampus, który pojawi się po sąsiedzku z urzędem gminy. Na działce o powierzchni 16 hektarów powstać ma małe miasteczko. Planowane obiekty to budynek biurowy, budynek operacyjny, zespół rekreacyjny z boiskami zewnętrznymi, restauracja, przychodnia, garaże nadziemne i podziemne. Na teren mają prowadzić dwa wjazdy. Zjazd z al. Powstańców Warszawy będzie obsługiwał wjazd samochodów osobowych na parking kubaturowy zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie budynku biurowego, a także wjazd gości nie posiadających przepustek wjazdowych na teren oraz autobusów, łącznie około 350 pojazdów. Zjazd z ul. Granicznej będzie obsługiwał wjazd samochodów osobowych na pozostałe parkingi kubaturowe oraz naziemny parking, zlokalizowane na terenie kampusu, łącznie około 950 pojazdów. W projekcie zastrzeżono też możliwość rozbudowy obiektu w przyszłości.– Kampus PAŻP stanowić będzie zespół budynków o nowoczesnym wyrazie architektonicznym, kubaturowo dostosowanym do okolicznej zabudowy (Urzędu Gminy Michałowice) oraz warunków wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Istotną rolę kompozycyjną w założeniu odgrywać będzie zieleń – zapewnia Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy PAŻP.

Tak duży ośrodek musi wpłynąć na natężenie ruchu. Jakie komunikacyjne rozwiązania PAŻP chce zaproponować w tej okolicy? Jeszcze niedawno jednym z pomysłów była m.in. budowa wiaduktu nad torami WKD. – W ramach budowy Kampusu zrealizowane zostaną dwa wjazdy na teren obiektu – od alei Powstańców Warszawy i ulicy Granicznej. Szczegółowe rozwiązania komunikacyjne zostaną określone w toku prowadzonych postępowań administracyjnych związanych z realizacją inwestycji. Stosowane w Agencji godziny pracy personelu administracyjnego (7:00-15:00) oraz zmianowy tryb pracy personelu operacyjnego powoduje, że wpływ kampusu na zwiększenie ruchu w okolicy nie będzie znaczący. Dodatkowo przewiduje się, że większość ruchu do i z Agencji będzie odbywać się w kierunku odwrotnym do dominujących potoków. Z tych powodów nie jest przewidziana budowa wiaduktu nad torami WKD – zaznacza Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy PAŻP.

Do takiej oceny i przekonania, że natężenie ruchu nie wzrośnie sceptycznie odnoszą się władze gminy. Był to jeden z tematów poruszonych podczas spotkania z przedstawicielami PAŻP, do którego doszło w połowie marca tego roku. – Miało ono charakter roboczy. Chcieliśmy się dowiedzieć na jakim PAŻP jest etapie w procedowaniu projektu budowlanego i jaki ma pomysł na zaistnienie w gminie Michałowice. Dowiedzieliśmy się, że nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. W związku z tym nie mamy na razie żadnych twardych informacji. Chcieliśmy się z PAŻP spotkać głównie dlatego, że docierały do nas takie informacje od mieszkańców zainteresowanych inwestycją, że PAŻP nie wykazywał wielkiej chęci do konsultacji społecznych czy otwartego informowania o tym co zamierza zrobić. Naszym celem było zachęcenie PAŻP do spotkania z mieszkańcami. I tu mamy sukces. Spotkanie z przedstawicielami Agencji odbędzie się w kwietniu – mówi nam Małgorzata Pachecka, wójt Michałowic.

Współpracę i komunikację z michałowickim magistratem PAŻP chwali. I potwierdza, że będzie spotkanie z mieszkańcami. – PAŻP z powodzeniem współpracuje z władzami gminy od początku realizacji projektu. We współpracy z gminą w kwietniu planowane jest zorganizowanie spotkania z mieszkańcami. Dalsze działania informacyjne zostaną dostosowane do postępów w realizacji projektów oraz zgłaszanych przez mieszkańców potrzeb – zapewnia Paweł Łukaszewicz.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Kiedy kampus PAŻP w Regułach?”

 1. miki pisze:

  Ruch w okolicy nie bedzie znaczacy przez te godziny? No jak nie. Korek z rana nie bedzie trwal godziny, poltorej tylko dwie, trzy. Jak ktos zainteresowany niech odpali google maps z rana pod pazpem.

 2. odlotowy pisze:

  Jak to się ma do planów budowy CPK w Baranowie? Przecież to się kupy nie trzyma. Kampus w Michałowicach, a CPK w Baranowie. Nie będzie jednego albo drugiego. Albo jednego i drugiego nie będzie.

 3. abc pisze:

  a co z obiecanym rondem???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły