„Kapsuła Czasu” trafi w mury Zana

Pruszków

Trwa budowa nowej siedziby Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie. Władze starostwa powiatowego w Pruszkowie postanowiły umieścić w murach budynku kapsułę czasu. Znajdzie się w niej m.in. 352 numer Gazety WPR.

Szkoła powstała w 1921 r. i początkowo mieściła się w niewielkim domu czynszowym przy ul. Narodowej 23. Dziewięć lat później (1930 r.) przeniosła się do nowej siedziby przy ówczesnej ul. Klonowej 4 i tu mieści się do dziś. Jedyna zmiana to adres, ponieważ obecny adres to ul. Daszyńskiego 6. W trakcie 95 lat działalności mury szkoły opuściło wielu uczniów, a liceum wyrobiło sobie bardzo dobrą renomę wśród młodzieży. Wojciech Młynarski, Alicja Majewska, Leonid Teliga, Wojciech Żukrowski, Andrzej Stelmachowski, abp. Henryk Hoser oraz Krzysztof Rymuza – to tylko niektóre postaci znajdujące się na niezwykle długiej liście absolwentów pruszkowskiego liceum im. Tomasza Zana.  

Problem jednak w tym, że uczniowie od lat uczą się w niezbyt komfortowych warunkach. Choć budynek LO jest już swego rodzaju symbolem, to nie sprzyja on kształceniu talentów. Przez wiele lat zastanawiano się jak polepszyć warunki do nauki w „Zanie”. Pomysłów nie brakowało. Niektóre budziły fale niezadowolenia, zwłaszcza ten, który zakładał przeniesienie szkoły do innej placówki oświatowej na terenie miasta. Po licznych protestach uczniów, absolwentów, pedagogów i mieszkańców porzucono tę wizję. 

Jedynym możliwym rozwiązaniem była więc budowa nowego gmachu szkoły. Warunek był jednak jeden. „Nowy” Zan musi powstać w tym samym miejscu. I tak też się dzieje. We wrześniu ubiegłego roku rozpoczęły się prace budowlane. Inwestycję podzielono na dwa etapy. W pierwszym  zostanie wybudowane skrzydło dydaktyczne. Obiekt powstaje u biegu ulic Kościuszki i Obrońców Pokoju. Zgodnie z przyjętym harmonogramem budynek będzie gotowy pod koniec stycznia przyszłego roku. Choć od startu budowy minęło zaledwie siedem miesięcy, to postęp jest już bardzo widoczny. – Wykonano 100 proc. robót przygotowawczych oraz robót związanych z fundamentami. W fazę końcową wchodzą roboty związane z izolacjami ścian i piwnic. Wykonywane są ściany parteru, rozpoczęto przygotowania do betonowania stropu pomiędzy poziomem „0” a „+1” – mówi nam Andrzej Bittel, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Ochrony Środowiska. 

Gdy nowy budynek dydaktyczny będzie gotowy ruszy kolejny etap prac. – Drugi etap nastąpi po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku edukacyjnego i przeprowadzeniu szkoły. Polegał on będzie na rozebraniu starego budynku i budowie obiektu sportowego. Cała inwestycja ma być zakończona do 15 listopada 2017 r. – zaznacza Maksym Gołoś, starosta pruszkowski. 

Ważne wydarzenie w historii Zana nastąpi 19 kwietnia. Wtedy bowiem w mury szkoły zostanie umieszczona zostanie kapsuła czasu. Znajdzie się w niej 352 numer Gazety WPR.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy