WKD: Będą kamery i elektroniczne rozkłady

Region

Warszawska Kolej Dojazdowa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich pasażerów. Prócz nowego taboru, zarząd spółki chce wprowadzić na stacjach system informacji pasażerskiej i monitoring.

Obecnie WKD rozstrzygnęła przetarg na przygotowanie odpowiedniej dokumentacji projektowej dla obu systemów. Według założeń monitoring ma objąć cała linie WKD. Dodatkowo kamery maja się pojawić również w pociągach. Jolanta Dałek z zarządu WKD podkreśla, że kamery zamontowane zostaną jedynie w nowym taborze, na który spółka jeszcze czeka.

Pierwszy z nowych składów wyprodukowanych przez firmę PESA Bydgoszcz wjedzie na tory pod koniec 2011 roku. Kolejne 13 pociągów ma zostać dostarczonych do końca 2012 roku.

 Monitoring na stacjach działa obecnie w dwóch miastach: Milanówku i Pruszkowie. Docelowo na przełomie 2011-2012 kamery pojawią się na wszystkich stacjach podwarszawskiej kolejki. Obraz z kamer uzyskiwany na przystankach będzie przekazywany do miejscowych central monitoringu obsługiwanych przez straż miejską. WKD nie chce tworzyć odrębnego centrum obserwacyjnego. Przy przekierowaniu obrazu bezpośrednio do straży miejskiej czas reakcji na jakieś wydarzenie jest o wiele krótszy.

Kolejnym unowocześnieniem, którego mogą spodziewać się pasażerowie WKD to wprowadzenie elektronicznego systemu informacji pasażerskiej. Na elektronicznych tablicach będą wyświetlane informacje o czasie przyjazdu pociągów, dogodnych przesiadkach czy ewentualnych opóźnieniach. Zwłaszcza te ostatnie informacje są dla pasażerów najważniejsze. Wszyscy chyba pamiętamy dwugodzinne opóźnienia w zimie i brak jakichkolwiek informacji o awariach. System informacji będzie wzorowany na tablicach działających w warszawskim metrze czy na niektórych przystankach tramwajowych.

Jeszcze nie wiadomo ile WKD będzie musiało zapłacić za wprowadzenie monitoringu i elektronicznego systemu informacji. Kosztorys będą przygotowywać projektanci. Spółka chce ogłosić przetarg na wykonanie prac jeszcze w tym roku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.