Już po wyborach. Kiedy z ulic znikną plakaty?

Region

Gorączka wyborcza już opadła. Gdzieniegdzie jednak widoczne są powyborcze pozostałości w postaci banerów i plakatów. Te muszą zniknąć do 20 listopada.

Oczywiście mowa tutaj o miejscach, które należą do skarbu państwa i samorządu. Wówczas zgodnie z ordynacją wyborczą wszelkie plakaty i hasła wyborcze, a nawet urządzenia służące do prowadzenia kampanii wyborczej muszą zniknąć w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Oznacza to, że do 20 listopada ulice powinny zostać wyczyszczone z powyborczych pozostałości. Inaczej sprawa ma się gdy baner wisi w miejscu prywatnym, tutaj właściciel decyduje kiedy go zdejmie – nie ma określonych ram czasowych. Zatem jeśli widzicie na prywatnych billboardach podobiznę jednego z kandydatów, a jest już po terminie usuwania reklam, to i tak nic z tym nie możecie zrobić.

A co z miejscami gdzie plakaty powinny zniknąć? Zazwyczaj nikogo nie obchodzi kto to ma zrobić, ważne by ich ich nie było. Ale taki obowiązek ciąży na pełnomocnikach komitetów. Jeżeli po 20 listopada nadal widzicie plakaty na słupach lub miejscach należących do samorządu możecie to zgłosić np. straży miejskiej. Ponadto za pozostawienie wyborczych banerów dłużej niż wymaga tego prawo, grozi mandat od 20 do 500 zł. Choć najczęściej wystarczają upomnienia.

Ponadto duże banery można oddać do schronisk. Materiał z jakiego jest wykonana reklama służy m.in. do ocieplania bud, osłonięcia wybiegów czy kojców.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.