Jest szansa na sukces!

Region

Pruszkowski projekt rewitalizacji Pałacyku Porcelitu zakwalifikował się do ścisłego finału międzynarodowego konkursu na najlepiej zorganizowaną przestrzeń publiczną. Konkurs organizowany przez European Society for Urban & Architect Planning (Europejskie Stowarzyszenie Urbanistów i Architektów) z siedzibą w Genewie, odbywa się raz na cztery lata i ma na celu wyłonienie najlepszych projektów architektonicznych i urbanistycznych, których dominującą rolą jest zagospodarowanie tzw. przestrzeni publicznej. W uzasadnieniu decyzji genewskiego jury m.in. czytamy, że pruszkowscy architekci zakwalifikowani zostali za „racjonalne i przemyślane wykorzystanie przestrzeni publicznej oraz pomysłowe połączenie zabytkowych i nowoczesnych form architektury”.

Fakt, że pruszkowski projekt spotkał się z uznaniem międzynarodowego gremium jest wielkim wyróżnieniem nie tylko dla autorów tej koncepcji, ale również dla naszego miasta, regionu i kraju. Trzeba dodać, że konkurencja jest niezwykle silna, ponieważ na konkurs napływają najlepsze prace z całej Europy. Już samo zakwalifikowanie pracy pruszkowskich projektantów do finału konkursu jest wielkim sukcesem. Znalazł się bowiem wśród trzech najlepszych koncepcji takich jak: „Zagospodarowanie parku miejskiego w Sabadell koło Barcelony” (Hiszpania) i projektu budynku Opery Ludowej w Roubaix w Belgii. Posiedzenie jury konkursowego, które wyda ostateczny werdykt konkursowy i przyzna tytuł zwycięskiej pracy odbędzie się 23 kwietnia w Genewie. Jest o co walczyć, bowiem nagrodą w konkursie jest przyznanie jego autorom tytułu „Master of Urban”  oraz  funduszy na pełną realizację projektu.

Chciałbym tylko dodać, że jest to kolejne wyróżnienie dla twórców z naszego miasta. Pruszków sroce spod ogona nie wypadł i ważne architektoniczne konkursy już wygrywał. Może nie tak prestiżowe jak ten ostatni, ale jednak. Już bowiem na początku lat 50. nasze miasto zwyciężyło w konkursie na najbardziej twórcze i nowatorskie rozwiązanie technologiczne w budownictwie. Tytuł „Budowli Roku” zdobyli wówczas autorzy i budowniczowie osiedla bloków mieszkalnych tzw. Gliniaków w dzielnicy Tworki. Donosiły o tym fakcie niezwykle poczytny warszawski tygodnik „Stolica”. Mimo usilnych starań i mozolnych poszukiwań w archiwach, nie udało mi się ustalić nazwisk autorów tego przedsięwzięcia. Dowiedziałem się tylko tyle, że w konkursowych szrankach Pruszków pokonał takie realizacje, jak odbudowa Rynku Starego Miasta i projekt rekonstrukcji gmachu Filharmonii Narodowej w Warszawie. Trzymajmy kciuki, aby Pruszków i architekci z naszego miasta zostali zwycięzcami tego prestiżowego europejskiego konkursu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11398

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4288

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3238

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3203

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
76

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23