Jest wykonawca Niespodzianki

Grodzisk Maz.

Grodziski magistrat wybrał już firmę, która zajmie się remontem Willi Niespodzianka. Inwestycja będzie droższa niż pierwotnie zakładano. Na remont zabytkowego budynku gmina wyda prawie 3 mln zł.

Willa Niespodzianka jest prawdziwą perłą na mapie Grodziska Mazowieckiego. Kłopot jednak w tym, że jej wygląd na to nie wskazuje. Budynek z niezwykle długą historią dziś stoi pusty i bardziej przypomina ruderę niż zabytkową willę. Niespodzianka powstała w 1903 r. i pełniła funkcję domu letniskowego. W 1932 r rodzina Chmielewskich sprzedała willę Maurycemu Frejdlichowi. Później w budynku przy ul. Kościuszki mieszkała rodzina Wykuszów. Po wojnie w willi znajdowały się mieszkania kwaterunkowe, a przez ostatnie lata budynek stoi pusty. Charakterystycznym elementem budowli jest wieżyczka ze strzelistym dachem.

O tym, że budynek nie zostanie pozostawiony na pastwę czasu wiadomo było już od kilku lat. W 2014 r. Niespodzianka stała się własnością gminy. Zlecono prace porządkowe i zabezpieczające budynek (zabezpieczono dach, podparto stropy zerwano zniszczone podłogi). Później ruszyły przygotowania do wielkiego remontu budynku. W październiku ubiegłego roku grodziski magistrat rozpoczął poszukiwania firmy, która wykonałaby prace remontowe. Pierwszy przetarg z uwagi na zbyt wysokie koszty remontu unieważniono. Najniższa oferta co prawda mieściła się w zaplanowanym budżecie, ale firma nie złożyła wszystkich wymaganych dokumentów i jej propozycja nie mogła być brana pod uwagę.

Drugi przetarg ogłoszono w listopadzie. Ten przyniósł już rozstrzygnięcie. Do postępowania zgłosiło się osiem firm. Najniższa oferta opiewała na kwotę 2,4 mln zł. Niestety została odrzucona. Mimo to przetarg nie został unieważniony. Grodziski magistrat zdecydował się na zwiększenie środków na remont Niespodzianki do prawie 3 mln zł. Dzięki temu udało się wybrać wykonawcę prac. Jest nią firma ŁAGA Mieczysław Firma Ogólnobudowlana „MISECO” z Baniochy. Za remont Niespodzianki zainkasuje 2,9 mln zł. Willa w nowej odsłonie ma być gotowa w połowie 2018 r.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.