Jest wstępna lista „schetynówek”

Region

Mazowiecki Urząd Wojewódzki opublikował wstępną listę rankingową inwestycji drogowych, które mogą liczyć na dofinansowanie. Które drogi z naszego regionu znalazły się na liście, a które zostały odrzucone?

Każdego roku w całej Polsce inwestuje się ogromne pieniądze w budowę, przebudowę i remonty dróg. To jedne z najkosztowniejszych inwestycji dla gmin i powiatów. Potrafią osiągnąć pułap kilkunastu milionów złotych. W ostatnich latach samorządy mogły korzystać ze wsparcia z „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych”, czyli tzw. schetynówek. Jednak jego realizacja dobiegła końca. Rząd nadal wspiera inwestycje drogowe dzięki „Programowi rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”, który jest kontynuacją wspominanych schetynówek.

Zacznijmy od mniej pozytywnych informacji, czyli od wniosków odrzuconych. Z pewnością dofinansowania nie otrzyma powiat grodziski, bowiem na czarnej liście znalazły się obydwa wnioski złożone przez organ. Chodzi o ul. Królewską w miejscowości Kaski (gm. Baranów) i drogą powiatową 1504 Adamowizna-Opypy-Milanówek na odcinku od drogi powiatowej nr 1503 Grodzisk Mazowiecki-Siestrzeń-Ojrzanów. Również gmina Żabia Wola nie miała szczęścia, dlatego ul. Dębowa w Osowcu będzie musiała poczekać… Natomiast Podkowa Leśna nie uzyskała wsparcia na przebudowę ulic Kwiatowa-Paproci oraz odcinków tworzących skrzyżowania.

A kto jest w gronie szczęśliwców? Na pierwszym miejscu znalazła się gmina Grodzisk Mazowiecki i jej wniosek dotyczący przebudowy ul. Okrężnej (wartość ponad 7 mln zł, dofinansowanie 3 mln zł). 16 miejsce należy do gminy Raszyn i budowy drogi gminnej nr 310677W, czyli ul. Szkolnej (2,2 mln zł, dofinansowanie 900 tys. zł). Dość wysokie miejsce zajął też Pruszków i rozbudowa ul. Lipowej (4,3 mln zł, dofinansowanie 2,1 mln zł). Na 21 lokacie uplasowała się gmina Brwinów i budowa obwodnicy wsi Moszna (2,7 mln zł, dofinansowanie 1,3 mln zł).

30 miejsce otwiera gmina Jaktorów i trzeci etap rozbudowy ul. Wojska Polskiego wraz z budową ronda w Międzyborowie. Piastów zajął 44 pozycję – przebudowa ul. Dąbrowskiego.

Co ciekawe, powiat pruszkowski w tym roku nie złożył żadnego wniosku o dofinansowanie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.